Pretraživanje tekstova
Žene troše oko tri puta više vremena na neplaćeni rad od muškaraca, a ako bi te aktivnosti pretvorili u novčanu vrednost, činile bi više od 40 odsto BDP-a.
Danas je Međunarodni dan žena, a ove godine se obeležava pod temom "Investirajte u žene: Ubrzajte napredak".
Svet se suočava sa mnogim krizama, od geopolitičkih sukoba do naglog porasta nivoa siromaštva i značajnog uticaja klimatskih promena. S ovim se izazovima možemo nositi samo uz osnažene žene, poručuju na stranicama Ujedinjenih nacija te dodaju da se na taj način mogu podstaknuti promene i ubrzati prelaz prema zdravijem, sigurnijem i pravednijem svetu za sve.
Ako se trenutni trendovi nastave, do 2030. godine više od 342 miliona žena i devojčica moglo bi živeti u ekstremnom siromaštvu. Uzimajući u obzir njihove potrebe i prioritete, vlade moraju finansirati rodnu ravnopravnost te povećati ulaganja u osnovne usluge i socijalnu zaštitu.
Donosioci politika takođe moraju da uvaže, prepoznati i uzeti u obzir doprinos žena ekonomijama širom sveta, kako putem plaćenog, tako i neplaćenog, najčešće nevidljivog rada u domaćinstvima. Žene troše oko tri puta više vremena na neplaćeni rad od muškaraca, a ako bi te aktivnosti pretvorili u novčanu vrednost, činile bi više od 40 odsto BDP-a.
Treba napomenuti da su upravo žene ključne u poljoprivrednoj proizvodnji, bilo da se radi o biljnom uzgoju, stočarstvu ili preradi hrane. Stoga im treba omogućiti pristup obrazovanju, tehničkim resursima i finansijskim sredstvima te zemljištu.
Žene često imaju bolji uvid u lokalne ekosisteme i tradicionalno održive prakse poljoprivrede. Njihovo osnaživanje može podstaknuti primenu održivih metoda uzgoja, smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu i poboljšanje otpornosti na klimatske promene.
Takođe, investiranje u žene u poljoprivredi podstiče razvoj preduzetništva i inovacija u sektoru, odnosno ekonomski rast i stvaranje novih radnih mesta u ruralnim područjima.
Tagovi
Dan žena Neplaćeni rad Žene u poljoprivredi Rodna ravnopravnost Pristup obrazovanju Razvoj preduzetništva
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...