Procenjuje se da oko 228.000 poljoprivrednih osiguranika iz cele zemlje duguje više od 160 milijardi dinara za doprinose, od čega je oko 70 milijardi glavnica, a ostalo su kamate.
Veliki broj malih poljoprivrednika već četiri godine čeka da se promeni republički Zakon o PIO, kako bi se osnovica za penziono i zdravstveno osiguranje obračunavala na osnovu prihoda. Prema sadašnjem stanju, svaki nosilac poljoprivrednog gazdinstva, bez obzira na to da li ima jedan ili 100 hektara oranica, mora da plati istu osnovicu za penziono i zdravstveno osiguranje od oko 96.000 dinara.
"Uporno smo pokušavali da iniciramo promene zakona ili da se donese novi zakon, sličan onom kao u Mađarskoj, gde se doprinosi plaćaju srazmerno prihodima ili se, pak, mogu stopirati ukoliko podbaci rod. Međutim, i pored obećanja, dosad ništa nije rešeno. Zato smo se obratili kancelariji pri Evropskom parlamentu, kojoj smo predali dokumentaciju, i odakle nam je potvrđeno da je problem srpskih poljoprivrednika uvažen", rekao je za Novosti predstavnik malih poljoprivrednika Blaško Temunović.
Zbog visokih nameta, mnogi poljoprivrednici su u dugovima. Nekima je stavljena hipoteka na zemlju, pa više ne mogu da primaju subvencije. Procenjuje se da oko 228.000 poljoprivrednih osiguranika iz cele zemlje duguje više od 160 milijardi dinara za doprinose, od čega je oko 70 milijardi glavnica, a ostalo su kamate.
"Činjenica je da imamo veliki broj poljoprivrednika koji gazduju na površinama manjim od pet hektara, ili ih izdaju u zakup, te od skromnih prihoda nemaju od čega da plate doprinose za PIO i zdravstveno osiguranje. Mi smo tražili i reprogram dugovanja poljoprivrednika, koji bi počeo od januara 2019, koji bi trajao godinu dana, i da onima koji žele da isplate glavnicu, odmah otpišemo kamatu", rekao je poslanik SVM Arpad Fremond.
U izdvajanjima iz republičkog budžeta za poljoprivredne penzije i druga osiguranja, koja su oko 30 milijardi dinara godišnje, samo devet odsto pokriveno je od doprinosa, a ostalo iz budžeta. Već je formirana radna grupa za uspostavljanje novog modela PIO, u saradnji sa Svetskom bankom i MMF. Kako navode iz Ministarstava poljoprivrede, sa prolećnim zasedanjem Narodne skupštine Srbije očekuje se izmena zakona, po kojem osnovica za doprinose kod poljoprivrednika više neće biti ista: "To nema nikakve veze sa bilo kojom stavkom oko pristupa EU. Čitav ovaj projekat radi se u saradnji sa Svetskom bankom, kako bi bilo urađeno na najbolji način".
Izvori
Tagovi
Autorka