Film reditelja Dejvida Alena "Divljina" prati Čarlsa Burela i njegovu suprugu Izabelu Tri, koji su nasledili dvorac u Velikoj Britaniji i 1.300 hektara zemlje. Nakon 17 godina bavljenja poljoprivredom, našli su se u dugu od 1,7 miliona evra i odlučili da krenu novim putem.
Dokumentarni film reditelja Dejvida Alena pokriva 20 godina života britanskog aristokratskog para koji su se odlučili na ambicioznu ekološku inicijativu preobražaja nasleđenog imanja Knepp Wildland u Zapadnom Saseksu.
Alen, peterostruki dobitnik nagrade Emi, pokrenuo je producentsku kuću Passion Planet zajedno sa Gebi Bastirom, sa ciljem stvaranja dokumentaraca koji pričaju priče u o ljudima, ali i o divljim životinjama.
Čarles Burel i supruga Izabel Tri nasledili su 400 godina star dvorac u Zapadnom Saseksu (Velika Britanija) i 1.300 hektara poljoprivrednog zemljišta. Nastavljajući porodičnu tradiciju, bave se mešovitim ratarstvom i mlekarstvom, ali posao ne ide kako su se nadali.
Zemljište je toliko iscrpljeno da se prinosi iz godine u godinu drastično smanjuju. Uprkos redovnim državnim subvencijama, nakon 17 godina bavljenja poljoprivredom, u dugu su 1,7 miliona evra.
Priča o jednom narodu i njegovoj najvažnijoj poljoprivrednoj kulturi - pirinču
Godine 2000., suočeni sa sve težim okolnostima, odlučili su da rizikuju. Nadahnuti holandskim ekolozima, posebno prirodnim rezervatom u Flevolandu koji je osnovao Franz Vera, odlučili su da sruše ograde, puste krda Eksmur ponija, longhorn goveda, jelena i nekoliko simpatičnih Temvort svinja… i da čekaju.
Ukratko, prepustili su životinjama i vegetaciji da se same brinu o sebi, a rezultat je zapanjujući. Izabela Ti je 2018. napisala bestseler knjigu o ovom rizičnom eksperimentu ekološkog preporoda.
Dokumentarac prikazuje postepeni preobražaj područja, jer Barel i Tri su beležili promene svojim kamerama tijekom dve decenije. Trnje, rastinje i prirodni rast biljaka na imanju dovode do regeneracije tla, a nekada retke ili gotovo izumrle vrste ponovo se pojavljuju, poput jastreba, ždralova ili roda.
Britanija je, naime, jedna od najsiromašnijih zemalja sveta kada su u pitanju divlje životinje - četvrtina sisara na ostrvu suočava se sa izumiranjem. Rešenje očigledno postoji, ali…
S druge strane, domaće životinje deluju kao svojevrsni "inženjeri ekosistema“. Same oru, raznose seme, rastresaju zemljište i stvaraju raznolike mikrohabitate.
Divljina (Wilding) je i zabavan film. Jedna od anegdota prikazuje kako su Izabela i Čarli, kako bi prikupili novac za projekat, odlučili da budu domaćini polo utakmica. Ipak, oni su britanske aristokrate. Ipak, poni Duncan odlučio je da oterati uljeze upadom na teren.
Prvi film koji smo predstavili na našim stranicama bio je Najveća mala farma, a Divljina neodoljivo podseća na njega. To je priča o ekscentricima ili pionirima, zavisno od toga kojem klanu pripadate, koji su odlučili da idu suprotno od plime i započnu svoju avanturu obnavljanja prirode, verujući da ravnoteža između čoveka i divljine nije samo moguća, već i nužna za budućnost planete.
U ovom polarizovanom svetu, u kom živimo u prvoj četvrtini 21. veka, ovakve inspirativne priče često će naići na oštru kritiku neistomišljenika. Ali ponavljam, zabavan je, pitak i izgleda skupo.
Tagovi
Autor