U toku je RuralFoto - izbor najbolje ruralne fotografije. Evo nekoliko saveta za fotografisanje mobilnim telefonom. Nominujte svoje radove i osvojite vredne nagrade!
Svakodnevno na društvenu mrežu KLUB pristižu brojne fotografije koje čitaoci Agrokluba nominuju za izbor najboljih ruralnih fotografija. Ima divnih motiva koji dočaravaju sve lepote naše poljoprivrede i sela.
RuralFoto je otvoren za sve profesionalce i amatere koji znaju da prepoznaju dobar kadar. Fotografije se nominuju u četiri kategorije: #proizvodnja #selo # životinje i #priroda. Mogu biti snimljene fotoaparatom, kamerom, ali i mobilnim telefonom. Nekada je upravo ovo poslednje prvo što vam je pri ruci kada vidite neki prizor koji želite da ovekovečite.
Kako bi vaše fotografije bile što bolje, razgovarali smo s profesionalnim fotografom i članom žirija RuralFoto konkursa, da saznamo šta čini dobru fotografiju.
Krume Ivanovski, zagrebački je fotograf, mentor i predavač s nizom uspešnih projekata i dugogodišnjim stažom u fotografiji. Strastveni je planinar, ljubitelj prirode i životinja, pa ga put često nanese u ruralne krajeve.
Na pitanje šta čini dobru fotku Krume kaže da ona proizlazi iz njenog osvetljenja, kompozicije i objekta.
"Međutim, to su samo alati koje koristite da postignete svoj cilj ili viziju, ali ono što fotografiju čini dobrom je poruka koju ona nosi", kazao je Krume Ivanovski.
Član stručnog žirija takođe iznosi da danas svi molni telefoni pršte megapikselima i odličnim objektivima, tako da možete s običnim mobilnim napraviti odličnu fotografiju.
Kao najveću prednost mobilnog telefona u odnosu na fotoaparat Ivanovski ističe veličinu, dostupnost i mobilnost. Uzalud je imati najveći teleobjektiv i najnoviji model aparata, ako ga nemate uvek sa sobom.
"To je prednost, jer ono što vidim, ono što me zanima, uvek mogu fotografisati, evidentirati, zabeležiti. Nikakva kvalitetna optika mi ne može zameniti mogućnost koju nosim uvek sa sobom, a to je da sam uvek spreman da 'okinem' “, navodi Krume.
Ovo je nešto na šta često ne obraćamo pažnju, ali jednako je važno kao i druge stvari. Čistoća sočiva kamere vašeg uređaja takođe određuje koliko će neka fotografija biti kvalitetna ili ne. S obzirom na to da su nam uređaji vrlo često u torbicama ili džepovima, sočiva, baš kao i čitavi uređaji, znaju vrlo lako dase zaprljaju.
Pre upotrebe mobilnog telefona obrišite sočivo, za čišćenje odaberite tkaninu od nežnih vlakana (jer je veoma bitno da prilikom brisanja ne ogrebete staklo sočiva). Ako nemate krpicu za naočare, onda možete iskoristiti majicu, potkošulju ili nešto mekano, pamučno. Ali prvo morate pogledati da nema slučajno neko zrnce nečistoće, peska ili bilo čega što je može ogrebati.
Jako je važno da upoznate svoj telefon, postavke na njemu, kakvu kameru ima, ima li telefoto kameru, ultra široku i koliki mu je optički zoom.
Na primer, ukoliko mobilni nema optički zoom, uzalud zumirate, jer tako skidate rezoluciju (veličinu), a dobijete samo digitalno uvećanu fotku. Dakle, kada je moguće približite se objektu koji želite da uslikate, ne zumirajte aparatom.
Ako ne možete, tada je mnogo bolje da ostavite fotografiju onakvu kakva jeste, pa je kasnije isečete i prilagodite.
Koristite rešetkaste linije (eng. gridlines) na ekranu prilikom snimanja. Upotrebom rešetke ekran će biti podeljen na trećine, vertikalno i horizontalno. Ako smestite svoj objekat fotografisanja ili tačku interesovanja na secišta ili uzduž tih linija, vaša će slika biti bolje uravnotežena. Tako ćete izbeći i da vam kadar ne ide ukrivo.
Ovo umnogome utiče na dopadljivost fotografije. "Ja sam, iskreno, alergičan na kriv horizont, s vremenom je to počelo da mi smeta i jako me muči kada vidim takvu fotku“, kaže Ivanovski i napominje: "Pokušajte da se izravnate koliko možete, tu će vam gridlines puno pomoci“.
Osim kada vam je potrebno svetlo da nađete put u planini ili da vidite koliko ulja imate u autu, blic može poslužiti, slikovito opisuje Krume i tvrdi da je za fotografiju on skoro pa beskoristan.
Većina mobilnih telefona koje koristimo nemaju zasebno dugme kamere za okidanje već samo ono dodirom po ekranu. Ruke često mogu zadrhtati kad dodirnete okidač što će se odraziti negativno na kvalitet slike i mali pomak može uzrokovati zamućenost. Zato je mirnoća ruku izuzetno bitna kod fotografisanja.
Pametan telefon treba čvrsto obuhvatiti s oba dlana. Ako se u vašoj blizini nalazi neki zid, stub ili slično, iskoristite ga da biste se leđima, ramenom ili laktovima naslonili pre snimanja pametnim telefonom.
Više o RuralFoto konkursu i smernicama za tagovanje pogledajte OVDE.
U postavkama kamere uključite opciju HDR (eng. High Dynamic Range), što osigurava da će vam fotka imati najveći dinamički raspon, da će izbalansirati svetle s tamnim delovima, tako nećete imati spaljeno nebo ili tamne delove fotografije u senkama.
Kada fokusirate, pritisnite prstom po ekranu na poziciju u kadru koja vam treba biti najoštrija. Tako osiguravate da vam fotka neće biti mutna i da mobilni telefon neće automatski fokusirati gde on želi. Naime, senzori automatski fokusiraju gdje im je najlakše, na mestima na fotografiji koji imaju najveći kontrast.
Ako vaš mobilni nema tele sočivo kako biste primakli objekat snimanja, nemojte zumirati tako što prstima razvlačite ekran, jer tako samo naizgled povećavate kadar, ali uništavate kvalitet fotografije. Mnogo pametnija opcija je da se fizički približite nekoliko koraka i tako povećate objekat snimanja.
10. Koristite ručne postavke
Nakon što ste upoznali osnovna pravila korišćenja mobilnog telefona u svrhu fotografisanja, zadnji savjt je korišćenje ručnih postavki ili PRO mode, što svaki mobilni ima. Ručno postavljanje ekspozicije (osvetljenja), dužine zatvarača i ISO-a, omogućiće da slika bude nivo iznad uobičajene. Ne možete pogrešiti, samo vežbajte.
Nadamo se da će vam ovi saveti stručnjaka pomoći u stvaranju što boljih fotografija, koju na RuralFoto konkurs možete prijaviti do 23. septembra 2025. Do sada nominovane fotografije pogledajte OVDE.
Tagovi
Autorka
Partner
Agroklub,
Internet