Kompanija KITE DOO obeležila je uspešan završetak ovogodišnje žetve u svom ogranku Kooperacija Ada
U prisustvu brojnih poljoprivrednika, saradnika i partnera, kompanija KITE DOO obeležila je juče (17. jul) uspešan završetak ovogodišnje žetve u svom ogranku Kooperacija Ada, na adresi Industrijska 9 u Molu. Bili smo na licu mesta i proverili šta očekuje proizvođače ovde, na Severu Banata.
"Posle osam godina uspešnog poslovanja na srpskom tržištu matična kompanija je odlučila da investira u kupovinu silosa kapaciteta 6.000 tona na ovoj lokaciji. Ovom akvizicijom postajemo sistem sa zaokruženom celinom", kaže za Agroklub izvršni direktor sektora agronomije u kompaniji KITE DOO, Vlastimir Filijović.
Sada, kako pojašnjava, osim ponude najsavremenije agrotehnike i pružanja usluga precizne poljoprivrede kroz odeljenje KITE tehnologije, obavljaće i otkup proizvedene merkantile koja je uglavnom namenjena za izvoz na tržište inostranstva.
Na pitanje zašto su se odlučili da novi ogranak lociraju u Molu, naš sagovornik pojašnjava:
"Smatrali smo da će prisustvo u ovom mestu pružiti stabilnost lokalnom stanovništvu koje se bavi poljoprivredom, jer imati kompaniju poput KITE DOO znači sigurnost za sve naše partnere iz okoline."
Osim otkupa merkantile, ovde je u ponudi je i sertifikovano seme pšenice, uljane repice, sirka, kukuruza i suncokreta, ali i sredstva za zaštitu bilja, biostimulatori, mineralna đubriva i kalcifikator Terra Calco 95.
Filijović ističe da su u ovogodišnjoj, prvoj žetvi, organizovanoj na novoj lokaciji, ispoštovali sve partnere i dobavljače za merkantilnu robu.
"Roba je isplaćivana u rekordnom roku i upravo smo se zato danas ovde okupili, da se na kraju žetve jesenjih kultura, ječma i pšenice, zahvalimo poljoprivrednicima na poverenju koje su nam ukazali."
Osvrćući se na prethodne godine, kaže da su bile izazovne za sve poljoprivredne proizvođače.
"Nažalost, svedoci smo da u poslednje dve, tri godine vladaju ekstremni uslovi za bavljenje poljoprivredom i zato naša kompanija teži da pomogne svojim kupcima", kaže, dodajući da su omogućili svojim kupcima kreditiranje od strane banaka i lizing kuća po specijalnim uslovima i sa grejs periodima otplate.
"Na taj način, odložićemo njihove prve rate za mehanizaciju, na godinu, dve dana."
Na pitanje da li poljoprivrednici kupuju opremu za navodnjavanje, naš sagovornik kaže da bi ona trebala da bude imperativ za sve koji posluju na prostorima gde nema dovoljno kiše.
Savremene tehnologije u proizvodnji: Manji troškovi, veći prinosi
"Tu su državne subvencije koje bi poljoprivrednici trebali da prate i ostale finansijske pomoći putem poslovnih banaka, kako bi mogli da navodnjavaju i time maksimizuju prinose", rekao je on i nagovestio buduće planove sektora agronomije:
"Ostaje nam da se pripremimo i da obezbedimo najbolje moguće uslove kupovine mineralnih đubriva, semena pšenice i uljane repice za sledeću sezonu", zaključuje.
Brojni poljoprivrednici došli su da provere šta ih očekuje ovde, u Molu. Bogoljub iz Kikinde zaposlen je u firmi "Romić agrar" koja obrađuje 1.200 hektara, a od kultura su zastupljene pšenica, uljana repica, ječam, kukuruz i suncokret.
"Kod kompanije KITE DOO nam se najviše dopada mehanizacija i tehnologija precizne poljoprivrede - navigacija", napominje on, dodajući da otvaranje ovog ogranka u Molu nudi brojne benefite za poizvođače.
"Donosi pojačanje poljoprivrede i otvaranje novih vidika. A ja sam i ljubitelj njihove mehanizacije", navodi on.
Mozeš Tamaš iz Bečeja bavi se ratarstvom na površini od 100 hektara i kaže da nije ranije sarađivao sa kompanijom KITE DOO, ali planira da proba sledeće godine.
"S obzirom da smo iz Bečeja, probaćemo da sarađujemo, a zanima nas repromaterijal. Mehanizaciju imamo dobru za površinu koju obrađujemo, tako da nam su nam najbitniji - repromaterijal, isplata, lager i najviše cena", kaže ovaj proizvođač.
Iako su prinosi pšenice i ječma stabilni u ovoj sezoni, dugotrajna suša i ove godine je ostavila posledice na prolećne useve. Ipak, Tamaš kaže da mu se ne isplati da navodnjava.
"Sa cenama koje dobijamo za našu robu se slabo isplati. Nažalost, ne možemo navodnjavati naše useve. Ako se u budućnosti cena popravi, onda u redu. A sa ovim cenama goriva od 179 dinara po litri da navodnjavamo kukuruz od 20 dinara, teško", ističe on.
Kompanija KITE DOO je prepoznatljiva po prodaji brendova mehanizacije kao što su John Deere, JCB, Kuhn, Monosem, Furrier, Bednar, SIP, Alpego, Degenhart, Grasdorf, Geringoff, sistema za navodnjavanje Irrimec, kao i ostalih priključnih mašina, ali i celokupnom agronomskom programu u koje spadaju semena uljane repice, suncokreta, kukuruza, sirka, a imaju i sopstvenu proizvodnju pšenice. U programu su još i sredstva za zaštitu bilja, mineralna đubriva, kalcifikatori kao i ostali inputi koji su neophodni za poljoprivrednike.
Foto prilog
Tagovi
Autor
Partner
Međunarodni put 162a,
21000 Novi Sad,
Srbija
tel: +38121400525,
e-mail: info@kitedoo.rs
web: http://www.kitedoo.rs