Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pacifička azola
  • 24.03.2025. 14:10
  • Darda

'Krvavi' kanal uz oranice otvorio brojna pitanja o uzrocima, evo šta struka kaže o čemu je reč

Reč je o vodenoj paprati Azolla filiculoides odnosno pacifičkoj azoli kako je zovemo kod nas, kaže nam profesorka dr sc. Dubravka Špoljarić Maronić. Pojasnila nam je i otkud njena pojava i treba li da brinemo

'Krvavi' kanal uz oranice otvorio brojna pitanja o uzrocima, evo šta struka kaže o čemu je reč
Foto: Vedran Stapić
  • 261
  • 34
  • 0

Nekoliko stotina metara odvodnog kanala u blizini Darde u Baranji u susednoj Hrvatskoj, osvanulo je ovih dana u nesvakidašnjem ruhu. Kako je vidljivo na fotografijama koje smo zabeležili, voda u kanalu je crvene boje.

Isprva smo pomislili da se radi o zagađenju, ali izbliza je vidljivo da pokrov površine vode čine biljke.

Kako nam pojašnjava vanredna prof.dr sc. Dubravka Špoljarić Maronić sa Odeljenja za biologiju Univerziteta Josipa Jurja Štrosmajera u Osijeku, reč je o vodenoj paprati Azolla filiculoides odnosno pacifičkoj azoli kako je zovemo kod nas.

Stigla nam je još 70-ih godina prošlog veka iz Amerike, ali nije invazivna biljka. S obzirom na to da voli sporotekuće vode, neretko se može vidjeti u kanalima na području Parka prirode Kopački rit.

Prolećno đubrenje "nađubrilo" i paprat

"Međutim, moram priznati da baš ovoliku količinu kakvu ste zabeležili, nisam dosad videla", kaže nam profesorica navodeći da azola živi u simbiozi sa cijanobakterijama, modrozelenim algama koje imaju sposobnost vezivanja atmosferskog azota koji azola koristi.

Kad se masovno razvije stvara "tepih" koji kad se razgradi može da naškodi organizmima koji žive u vodi, posebno ribama jer procesi razgradnje koriste kiseonik.

Kanal krije nesvakidašnji prizor
Kanal krije nesvakidašnji prizor

Na ovakvu njenu pojavu, dodaje, vjerovatno je uticala činjenica da je vreme proljećnog đubrenja te je velika količina fosfata u vodi pripomogla njen razvoj. Dok bude imala odakle da crpi fosfor jer je reč o biljci kojoj treba dosta nutrijenata, kanal će ostati u ovakvom stanju.

Česta u uzgoju pirinča

Zanimljivo je, otkriva nam, da se s obzirom na sposobnost njenog vezivanja atmoferskog azota, pacifička azola često koristi u Aziji za uzgoj pirinča. Slično kao kod nas mahunarke, a moguću primenu bi mogla da ima u zelenišnom đubrenju. Takođe, saznali smo, dok kod nas i azijskom kontinentu nije invazivna, u južnoj Africi i nekim evropskim zemljama jeste i stvara im priličan problem.

"Mada izgleda ogromno, zapravo je reč o sitnoj biljčici sa sitnim zelenkastim listovima, a pojavi crvene boje doprinele su temperaturne promene", pojašnjava nam dalje zanimljivu pojavu na koju retko ko može da ostane imun.

Kako izgleda ovaj baranjski kanal, pogledajte i u galeriji.


Foto prilog


Tagovi

Azolla filiculoides Pacifička azola Vodena paprat Dubravka Špoljarić Maronić


Autorka

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Erwinia amylovora, prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastih voćnih vrsta u povoljnim uslovima može da nanese 100%-nu štetu, pogotovo u zasadima dunje. Jedna od najvažnijih mera u borbi protiv ovog upornog patogena je obavezno uklanjan... Više [+]