Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Leptiri
  • 04.08.2019. 19:00

Lastin rep i prugasto jedarce - ugroženi leptiri sličnog izgleda

Zbog svoje retkosti ovi leptiri smatraju se ugroženim vrstama pa su i zakonom zaštićeni u Evropi.

Lastin rep i prugasto jedarce - ugroženi leptiri sličnog izgleda
Foto: Pixabay/makamuki0
  • 1.655
  • 14
  • 0

Leptiri su izuzetno osetljivi insekti, koji vrlo brzo reaguju na nepovoljne promene u ekosistemu. Pripadaju grupi insekata (Insecta) i jedinstveni su jer su im svi delovi tela prekriveni hiljadama sitnih ljuski. Uloga leptira u prirodi je višestruka jer u svim svojim razvojnim stadijumima doprinose ravnoteži ekoloških sistema zato što jedu, oprašuju i budu pojedeni.

Lastin rep (Papilio machaon L.) i prugasto jedarce (Iphiclides podalirius L.) lako su uočljivi dnevni leptiri koji pripadaju porodici tzv. jedrilaca (Papilionidae). Na prvi pogled vrlo su slični zbog osnovne žute boje i raspona krila do osam centimetara. Na prednjim krilima lastin rep ima crne pege, crna rebra i crne ivice, a na stražnjim krilima crvene pege u obliku oka koje su oivičenim plavkastim rubom i kratki repić. Leptir prugasto jedarce na prednjim krilima ima poprečne crne pruge, a na stražnjim krilima uz unutrašnju ivicu, crvenu pegu u obliku oka dok uz spoljnje ivice ima plave pege u obliku polumeseca.

Prugasto jedarce (Foto: Pixabay/Wikilmages)

Ženke oba leptira obično pojedinačno ležu jajašca na gornjoj strani listova šljive (Prunus), na trnini (Prunus spinosa), oskoruši (Sorbus domestica), crnoj zovi (Sambucus nigra) i glogu (Crataegus). Jajašca su žućkastozelena, sitna, okrugla i glatke površine.

Gusenice lastinog repa duge su oko četiri centimetra, zelene sa crnim pojasevima i crvenim tačkama dok su gusenice prugastog jedarca u početku tamne, a kasnije postanu zelene sa svetlim leđnim prugama. U prirodi se mogu naći od maja do septembra. Kad se gusenica oseti ugroženom i uznemirenom tada iz čeonih delova na glavi izvlači žlezde sa jakim mirisom mošusa. Prezimljava u stadijumu lutke koja je leti zelene, a zimi smeđe boje.

Zbog svoje retkosti ovi leptiri smatraju se ugroženim vrstama i zakonom su zaštićeni u Evropi. Iako su neke vlasti upozoravale na status “ranjiv“ još uvek se ne nalaze na crvenoj listi ugroženih vrsta.

Autor: Katarina Šostarec, magistar agronomije, Ministarstvo poljoprivrede


Tagovi

Leptir Lastin rep Prugasto jedarce Ugrožena vrsta

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]