"Postupa se po prvom stepenu uzbunjivanja i sprovodi se sveobuhvatna i intenzivna kontrola na svim nivoima", rečeno je na sastanku stručno-operativnog tima Kriznog štaba
Srbija postupa po prvom stepenu uzbunjivanja i sprovodi se sveobuhvatna i intenzivna kontrola na svim nivoima, rečeno je na jučerašnjem (31. mart) sastanku stručno-operativnog tima Kriznog štaba za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti slinavke i šapa. Naglašeno je da su mere prevencije i kontrole do sada dale rezultate, te da nije potvrđen slučaj bolesti slinavke i šapa u našoj zemlji.
Kako je istaknuto, strogo je zabranjen unos u našu zemlju hrane životinjskog porekla, uključujući i onu koja je namenjena za konzumiranje od strane putnika ako u sebi sadrži proizvode životinjskog porekla, iz zemalja u kojima su potvrđeni slučajevi oboljenja ili se sprovode mere u restriktivnim područjima (Turska, Mađarska, Slovačka, Austrija i Nemačka).
"S tim u vezi dogovoreno je da se uputi dopis ambasadama svih zemalja u kojima je registrovana bolest slinavke i šapa sa smernicama o merama koje su na snazi u Srbiji i obaveznim procedurama koje je potrebno poštovati pri ulasku u našu zemlju, kako bi ambasade o tome obavestile svoje građane, kako u matičnoj zemlji, tako i u dijaspori. Takođe, dopis će biti upućen i Turističkoj organizaciji Srbije", saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Još jednom su uputili apel građanima Srbije koji dolaze iz inostranstva da ne nose hranu koja u sebi sadrži proizvode životinjskog porekla za lične potrebe tokom putovanja, jer će ista biti oduzeta od strane graničnih službi.
S obzirom na to da je slinavka i šap jedna od najopasnijih zaraznih bolesti papkara, koja se brzo širi i izaziva velike ekonomske gubitke, Ministarstvo poljoprivrede je uspostavilo SOS liniju u okviru Uprave za veterinu. Putem broja telefona 011/311-7100 građani mogu da se informišu o samoj bolesti slinavka i šap, merama prevencije i postupanju u slučaju sumnje na zarazu, a sve u cilju pravovremene reakcije i sprečavanja nastanka i širenja bolesti. Takođe, Ministarstvo poljoprivrede izradilo je informativne flajere kako bi se poljoprivrednici i na ovaj način upoznali sa kliničkim znacima bolesti i načinima njenog prenošenja.
Pitali smo stočare i veterinare: Strahujete li od slinavke i šapa?
Podsetimo, nakon Nemačke i Mađarske, ova zarazna bolest papkara registrovana je i u Slovačkoj gde je prošle nedelje uvedeno i vanredno stanje. Poslednji slučaj slinavke i šapa u našoj zemlji registrovan je 1996. godine na teritoriji Kosova i Metohije.
"Ukoliko poljoprivredni proizvođači posumnjaju na ovu bolest, neophodno je da o tome odmah obaveste veterinarskog inspektora ili svog veterinara", zaključuje se u saopštenju.
Sastanku u Upravi za veterinu prisustvovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Uprave policije, Uprave saobraćajne policije, Uprave granične policije i Uprave carine.
Izvori
Tagovi
Autorka