Zbog katastrofalnog stanja u poljoprivredi, u Francuskoj je u poslednje vreme samoubistvo počinilo čak 600 poljoprivrednika, rekao je jedan francuski poslanik u Evropskom parlamentu.
Čak 600 poljoprivrednika, u Francuskoj, počinilo je samoubistvo zbog katastrofalnog stanja u tom sektoru. Takav podatak je izneo jedan francuski poslanik tokom žustre rasprave članova Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropskog parlamenta i komesara za poljoprivredu Fila Hogana o trenutnoj situaciji na poljoprivrednim tržištima.
Poslanici su se složili u vezi s tim da je u društvu nešto trulo ako su oni koji proizvode hranu toliko očajni da sebi oduzimaju život, pa su od komesara Hogana zatražili konkretne mere.
Najviše poslanika je komesara Hogana ispitivalo o mlekarskom sektoru koji u poslednje vreme beleži velike neravnoteže uzrokovane ruskim embargom, ukidanjem mlečnih kvota, ali i nepoštenom trgovačkom praksom.
U susednoj Hrvatskoj, za godinu dana, 2.000 proizvođača mleka prestalo je da posluje, a većina njih još ima kredite. Dodatni problem im je i smanjenje cene mleka, čime je prosečna cena te namirnice smanjena, kako tvrde proizvođači, s 25 na 22 evrocenta. To ne može da pokrije ni osnovne troškove proizvodnje, dok se o zaradi ovde ne može govoriti. Velike količine uvoznog mleka rezultirale su izuzetno niskim maloprodajnim cenama u Hrvatskoj.
Dok je proizvodnja mleka u Evropskoj uniji porasla za 2%, u Hrvatskoj je u proteklih godinu dana pala za 5%. Tri milijarde litara novog mleka, nakon ruskog embarga, svoj prostor je našlo na najslabije zaštićenim tržištima, među koje spada i hrvatsko.
Hogan je podsetio na pojednostavljene procedure izmene Programa ruralnog razvoja da bi države članice mogle, u roku od šest sedmica, prebaciti novac iz jedne mere u drugu, a to omogućava da se pomogne onim sektorima koji imaju probleme. Hogan je, takođe, istakao da od 19 mera države članice koriste u proseku 8 mera.
Hogan je istakao da samo 10 od 28 država članica ima mere za ciljanu pomoć, u koje spada i iznos od 420 miliona evra koji je EU stavila na raspolaganje državama članicama u oktobru prošle godine. Međutim, ni taj novac nije stigao do poljoprivrednika.
Nabrajajući mere koje je, kao pomoć stabilizaciji tržišta, uveo u svom mandatu, Hogan je dodao i to da su ga rasprave poslanika podstakle da za sledeću sednicu predloži dodatne mere jer je neprihvatljivo da se smanjuje udeo novca, koji dobijaju poljoprivrednici, u okviru cene poljoprivrednog proizvoda. On je naveo da će o problemu rešavanja nepoštene trgovačke prakse razgovarati s komesarkom Bjenkovskom podržavajući stav poslanika da je potrebna evropska zakonodavna regulativa.
Foto: Kattitude/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorka
Đorđe Simović
pre 9 godina
Evo i Evronews je o tome pisao lane http://www.euronews.com/2015/10/02/farmers-suicides-the-rising-human-cost-of-the-eu-s-agriculture-crisis/