Pored rasta cena, zabeleženo je i trgovanje pšenicom novog roda po ceni od 22 din/kg bez PDV-a
U nedelji za nama beležimo nastavak uzlaznog trenda cena na robno-berzanskom tržištu kada su u pitanju svi primarni poljoprivredni proizvodi. Pored rasta cena,
zabeleženo je i trgovanje pšenicom novog roda po ceni od 22,00 din/kg bez PDV-a.
Ukupan obim prometa povećan je u odnosu na prošlonedeljni za 59,24 odsto, pri čemu je ukupan promet iznosio 5.000 tona robe. Finansijska vrednost prometa iznosila je 113.468.500,00 dinara, što je rast od 64,52 odsto u odnosu na proteklu nedelju.
Za razliku od prethodne dve nedelje, kada je tržište pšenice bilo veoma mirno, ove nedelje dolazi do promene dinamike, te pšenica zauzima primarno mesto u ukupnom obimu prometa.
Tokom nedelje na tržištu kukuruza beležimo nešto veću ponudu u odnosu na tražnju, koja je bila na nižem cenovnom nivou, a tokom sredine nedelje je u potpunosti izostala. Kukuruzom se u nedelji za nama trgovalo u cenovnom rasponu od 20,20 do 20,50 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosila je 20,46 din/kg bez PDV-a (22,51 din/kg sa PDV-om), što predstavlja rast od 3,31 odsto u odnosu na prošlonedeljnu cenu.
U ukupnom prometu kukuruz je zauzeo treće mesto sa tek 16 odsto učešća u trgovanju. Trgovalo se takođe i kukuruzom na paritetu CPT kupac po ceni od 22 din/kg bez PDV-a (24,20 din/kg sa PDV-om).
Na tržištu pšenice zabeleženo je trgovanje pšenicom rod 2023. godine sa preuzimanjem do 10. septembra po ceni od 22,00 din/kg bez PDV-a (24,20 din/kg sa PDV-om). Nakon mirovanja na tržištu pšenice koje je trajalo prethodne dve nedelje, ove sedmice dolazi do povećanja aktivnosti, te je tako pšenica bila najtrgovanija kultura sa 45 odsto udela u ukupnom obimu prometa. Prvog dana u nedelji pšenicom se trgovalo u manjim količinama, nakon čega su dalje ponude izostale, a dalja tražnja je bila slaba.
Od utorka dolazi do povećanja aktivnosti na strani ponude i tražnje i zaključenja više berzanskih ugovora. Pšenicom se trgovalo u cenovnom rasponu od 20,30 do 24,00 din/kg bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta i pariteta. Ponder cena iznosila je 22,80 din/kg bez PDV-a (25,07 din/kg sa PDV-om), te se primećuje uzlazni trend cene u odnosu na prošlu nedelju od 3,49 odsto.
Za razliku od prethodne nedelje, kada je stočni ječam bio dominantna kultura u trgovanju, ove nedelje beležimo smanjenje aktivnosti na ovom tržištu. Tražnja za stočnim ječmom pretežno je bila usmerena na ječam sa hektolitrom 62 kg, dok je tražnja za ječmom sa slabijim parametrima kvaliteta bila na nižem cenovnom nivou.
Stočnim ječmom sa hektolitrom 62 kg trgovalo se po ceni od 16,90 do 17,00 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosila je 16,95 din/kg bez PDV-a (18,65 din/kg sa PDV-om). Zaključeni su i berzanski ugovori za stočni ječam sa hektolitrom manjim od 62 kg u cenovnom rasponu od 16,50 do 16,70 din/kg bez PDV-a, ali i za stočni ječam na paritetu CPT kupac po ceni od 17,30 do 17,70 din/kg bez PDV-a. U ukupnom trgovanju stočni ječam je učestvovao sa 36 odsto.
Uljanom repicom rod 2023. godine trgovalo se u cenovnom rasponu od 38,70 do 39,00 din/kg bez PDV-a. Od ostale robe, suncokretova sačma sa 33 odsto proteina prometovana je u manjim količinama po ceni od 38,80 din/kg bez PDV-a (46,56 din/kg sa PDV-om).
Tržište soje je tokom nedelje bilo mirno uz smanjenu aktivnost kako na strani ponude tako i na strani tražnje, te je zaključenje berzanskih ugovora izostalo.
Krajem prošle nedelje, cene na tržištima poljoprivrednih roba su bile oslabljene uzimanjem profita pred vikend, uz upornu neizvesnost oko vremenskih prilika u SAD naredne dve nedelje, jer prognoze nastavljaju da se razlikuju. Trgovci su oprezni oko situacije u Rusiji i njenih posledica. Posle početka dana uz rast u ponedeljak, uzimanje profita je oslabilo tržišta do kraja dana. Nastavljaju se pregovori o produžetku koridora posle 18. jula.
Još jedna veoma promenljiva sesija na tržištima sredinom nedelje, sa cenama koje su oštro pale posle najave kiše u delu kukuruznog pojasa. Ponovo konkurentnost ruske pšenice preti tempu izvoznih aktivnosti evropske robe. Cene nastavljaju da padaju zbog potvrđenih kiša na kraju ove nedelje u kukuruznom pojasu i napredka žetve u Evropi.
Prinosi ozimog ječma u Francuskoj su veoma mešoviti, u zavisnosti od padavina proteklih meseci u različitim regionima i od kvaliteta zemljišta. U Ukrajini, vremenske prilike tokom proteklih nekoliko meseci su ukupno bile povoljne, podržavajući potencijalno veću proizvodnju nego što se prethodno očekivalo.
Cene su pale krajem prethodne nedelje u Čikagu, preokrećući nedavni rast. Rejting useva u SAD je značajno pogoršan jer je samo 50 odsto kukuruza ocenjeno dobro do odlično, u poređenju sa 55 odsto prethodne nedelje. Isto je i kod soje, sa rejtingom useva od 51 odsto, u poređenju sa 54 odsto prethodne nedelje. Podaci su ispod očekivanja trgovaca.
Očekivanje kiše u narednih nekoliko dana nad delom kukuruznog pojasa dovelo je do talasa prodaja u Čikagu, uprkos razočaravajućem rejtingu useva objavljenom u ponedeljak. Trgovci očekuju malo promena u petak prilikom ažuriranja procene površina pod kukuruzom i sojom.
Tagovi
Autor
Partner
Bulevar Oslobođenja 5,
21000 Novi Sad,
Srbija
tel: +381 21 443 413,
e-mail: office@proberza.co.rs
web: http://www.proberza.co.rs/