Plašeći se moguće nestašice, mnogi građani su krenuli da toče derivate u obične plastične flaše, bidone i burad, što nije dozvoljeno. U gepeku mogu imati i rezervu goriva, ali samo u skladu sa propisima.
Svi trgovinski lanci u Srbiji uredno su snabdeveni svim vrstama namirnica, na zalihama je dovoljno robe i nema potreba da potrošači prave zalihe i plaše se eventualnih nestašica, rekao je sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije Žarko Malinović.
"U stalnoj smo komunikaciji sa trgovcima, svega u radnjama ima dovoljno ne treba praviti zalihe. Iako danas beležimo rast tražnje za osnovnim životnim namirnicama, situacija na terenu pokazuje da u srpskim prodavnicama ima dovoljno svega. Apelujem na potrošače da ne prave zalihe, jer je tržište uredno snabdeveno i tako će biti u narednom periodu", poručuje Malinović.
Kako izveštava RTS, od početka godine cena pšenice je porasla za nekih 70 procenata. Sreća je za Srbiju, navodi direktora za strateške analize, što je izvoznik pšenice, ima dovoljno količina da snabde domaće tržište i da izvozi. Međutim, Mađarska je već zabranila izvoz pšenice, a postoje navodi da će tokom sledeće nedelje i Vlada Srbije će doneti istu takvu odluku.
Snabdevenost gorivom kao i osnovnim životnim namirnicama je u Srbiji je dobra i nema potrebe za dodatnim stvaranjem zaliha, uveravaju nadležni, a od petka je tržišna inspekcija podnela pet prekršajnih prijava protiv vlasnika pumpi koji su ograničavali prodaju derivata, prenosi Javni servis.
Plašeći se moguće nestašice, mnogi građani su krenuli da toče derivate u obične plastične flaše, bidone i burad, što nije dozvoljeno. Vozači u rezervoare mogu sipati koliko žele. U gepeku mogu imati i rezervu goriva, ali samo u skladu sa propisima.
"Svako ko ima kanister, koji je predviđen za to, a kažem da se trenutno na tržištu Republike Srbije nalaze kanisteri veličine do 20 litara, može biti uslužen od strane prometnika. Mi nemamo propis koji kaže koliko možemo van rezervoara", rekao je Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije.
Građanima je gorivo potrebno i za druge namene: za kosilice, čamce, a tu su i povećani zahtevi za gorivom poljoprivrednika u vreme setvenih i žetvenih radova jer nisu svima pumpe blizu. Zato iz policije upozoravaju da to gorivo mora biti bezbedno za transport, ali se upozotava i da je nepropisno skladištenje krivično delo. Kontrole pokazuju da neretko takva tankovanja goriva završe i u preprodaji na crnom tržištu.
Tagovi
Autorka