Pretraživanje tekstova
Predviđa se usporen globalni rast potrošnje i proizvodnje biogoriva, kažu iz FAO, Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a
U prognozi Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO) i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) za period do 2033. godine predviđa se usporen globalni rast potrošnje i proizvodnje biogoriva, piše Top Agrar.
Očekuje se da će proizvodnja i potrošnja rasti po 1,5 odsto godišnje, što je manje od polovine tempa zabeleženog u prethodnoj deceniji.
To je uglavnom posledica smanjenja subvencija za konvencionalna biogoriva u razvijenim zemljama i širenja upotrebe električnih vozila, prema izveštaju Nemačkog poljoprivrednog udruženja (DBV) o trenutnom stanju.
Budući da će gotovo dve trećine rasta potražnje biti na tržištima u razvoju, poput Indije, Brazila i Indonezije, očekuju se promene u tržišnim akcijama.
Proizvodnja biogoriva takođe uključuje proizvodnju stočne hrane. Do 2033. godine globalna proizvodnja etanola i biodizela trebala bi da dostigne 155, odnosno 79 milijardi litara.
"U 2023. godini, sirovina za etanol sastojala se od 59 odsto kukuruza, 24 šećerne trske, šest melase i dva pšenice, dok su preostali deo činile različite žitarice, kasava i šećerna repa. Biodizel se sastojao od 65 odsto biljnih ulja (30 palminog, 20 sojinog i 11 repičinog), 27 korišćenog ulja za kuvanje te osam nejestivih ulja i životinjskih masti", stoji u saopštenju FAO-a.
Važno je napomenuti da proizvodnja biogoriva stvara velike količine biljnih nusproizvoda kao što je sačma, koji se koriste kao stočna hrana, što smanjuje neto korišćenje zemljišta za energetske svrhe.
Prema procenama Međunarodnog saveta za žitarice (IGC), oko osam odsto svetske žetve, isključujući pirinač, biće upotrebljeno za proizvodnju etanola u marketinškoj godini 2024./25.
Dodatnih devet odsto ide za druge industrijske svrhe, poput proizvodnje skroba. Gotovo polovina žitarica, njih oko 45 odsto, koristi se za stočnu hranu, dok 33 odsto ide za ljudsku ishranu. Preostali deo čine semenke i gubici.
Tagovi
FAO OECD Međunarodni savet za žitarice Svetska žetva Etanol
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Šljiva u različitim fazama cvetanja. Sada je vreme da blagovremeno reagujete i zaštitite je od monilioze..