Predsednik Skupštine opštine Topola, Dragan Jovanović, rekao je da ne zna kako će voćari finansijski preživeti
Opština Topola raspisala je javni poziv za prijavljivanje štete nastale na poljoprivrednim kulturama i objektima usled jakog nevremena praćenog gradom koje je pogodilo ovu opštinu 6. maja. Prijavljivanje štete biće moguće od 12. do 26. maja.
"Pozivaju se građani kojima je pričinjena šteta da je prijave Komisiji za utvrđivanje procene oštećenja od grada, olujnog vetra i obilnih padavina. Prijave se mogu preuzeti svakog radnog dana na pisarnici Opštinske uprave i kancelariji broj 10", navode iz Opštine Topola.
Kako smo pisali, olujno nevreme praćeno gradom zahvatilo je 6. maja čitavu teritoriju opštine Topola kao i susedne opštine Aranđelovac i Rača. Padao je grad veličine klikera, lokalno i krupniji, a šteta je velika na ratarskim, povrtarskim i voćarskim kulturama.
Olujno nevreme pogodilo Šumadiju, velika šteta na usevima i atarskim putevima
Osim grada, bilo je i obilne kiše i olujnog vetra, pa su oštećeni i atarski putevi.
Predsednik Skupštine opštine Topola, Dragan Jovanović, rekao je za agenciju Beta da je šteta od aprilskog mraza u ovoj opštini procenjena na tri milijarde dinara, a da će od grada tek biti utvrđena, prenosi Danas.
Jovanović je rekao da ne zna kako će voćari "finansijski" preživeti i da je razgovarao sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem da im se, pošto su uglavnom kreditno zaduženi, prolongira otplata glavnice na godinu dana.
Grad veličine kokošijeg jajeta padao je 6. maja i u Zaječaru, kao i u mačvanskom okrugu gde je takođe naneta velika šteta usevima.
Nakon što je grad pogodio područja opština Topola i Aranđelovac, Ministarstvo poljoprivrede angažovalo je stručne službe radi koordinacije sa lokalnim samoupravama i relevantnim institucijama u cilju sagledavanja situacije i mogućnosti za dodatnu podršku poljoprivrednicima.
Resorni ministar Dragan Glamočić poručio je da vremenske nepogode nije moguće sprečiti, ali da je moguće sistemski raditi na umanjenju njihovih posledica.
"Iako je Republički hidrometeorološki zavod nadležan za operativno upravljanje protivgradnim sistemom, Ministarstvo poljoprivrede obezbeđuje finansijsku i stratešku podršku za njegovu modernizaciju. U toku su pripreme za javnu nabavku radi nastavka automatizacije protivgradne zaštite, čime će biti završena automatizacija Radarskog centra Bukulja i započeta modernizacija sistema na teritoriji radarskog centra Užice", saopštilo je Ministarstvo poljoprivede.
Glamočić je naveo primer iz Bačinaca, gde je postavljen prvi protivgradni top u Srbiji.
"Ministarstvo će u budućnosti finansirati postavljanje još ovakvih sistema, imajući u vidu njihovu efikasnost i značaj za zaštitu imovine i useva."
Protivgradni top iz Srbije: Štiti 80 hektara i jeftiniji je od konkurencije
Glamočić je naglasio važnost osiguranja u poljoprivredi. Pravilnikom o podsticajima za upravljanje rizicima, poljoprivrednicima se regresira između 40 i 70 odsto premije osiguranja, u zavisnosti od teritorije i vrste proizvodnje. U osam okruga i na teritoriji Grada Beograda podsticaj iznosi 70 odsto.
Tagovi
Autorka