Bilo je gnezda većih od jednog metra u prečniku u kojima se smesti i preko 1.000 jedinki stršljenova, kaže Ivica Stojanović iz sela Vučić.
Gnezda osica i stršljenova mogu biti smeštena u prirodnim šupljinama na drvetu ali veoma često i u objektima u neposrednoj blizini ljudi. Veoma je opasno doći u kontakt sa njima jer ujed ovih insekata može biti i fatalan, piše TopPress. Zbog toga, treba angažovati profesionalca kao što je Ivica Stojanović iz sela Vučić kod Kragujevca.
"Njihova gnezda su napravljena od materijala sličnog papiru, a izgledom podsećaju na saće pčela, uglavnom su na krovovima objekata ali mogu biti i u starim bačvama, kacama ali i betonskim blokovima. Nikada ne znate gde mogu biti zato treba paziti jer se slučajnim aktivnostima na imanju može njihovo gnezdo povrediti i tad postaju izuzetno opasni", kazao je za ovaj medij Stojanović, koji je inače Upravnik lovišta LU "Vojvoda Milan Obrenović" iz Gornjeg Milanovca.
Svoje znanje uklanjanja ovih insekata stekao je sertifikatom, a ovaj i slične poslove obavlja za beogradski firmu "Ekozaštita". Prvo leglo skinuo je pre 15 godina i od tada viđao ih je na različitim mestima i susreo se sa nesvakidašnjim situacijama.
"Bilo je gnezda većih od jednog metra u prečniku u kojima se smesti i preko 1.000 jedinki stršljenova", kaže ovaj Šumadinac koji je do sada uništio nekoliko stotina "kućica".
Mogu da budu smeštena i duboko u odžaku ili u stiroporu izlozacije kuće, a najlakše mu je, kaže Stojanović, kad vidi leglo, te da može da mu priđe. Na svaki zadatak ide u neophodnoj opremi; čizme, dvoslojni kombinezon, neprobojne rukavice, maska i naočari, otkrio je za Agroklub.
"Obično radim ujutru rano ili pre zalaska sunca, kada nisu aktivni. Prskam ih cipermetrinom koji može da se nađe u skoro svakoj poljoprivrednoj apoteci, ali i koristim i italijanske sprejeve, radi sigurnosti. Samo skidanje je lako, gnezdo zatim stavim u džak i spalim, da larve uništim", objašnjava Stojanović za naš medij i dodaje da pojedine kolege samo naprskaju, ali se desi da matica i larve ostanu živi i nastave da prave problem.
"Ja radim kompletno uništavanje."
Neretko se dešava da primetimo stršljenove oko kuće, a da je njihov "dom" na primer u voćnjaku - udaljen i do 200 metara, dalje napominje Ivica.
Ubod stršljena može biti koban, kada je najbolje ukloniti gnezdo?
Preporuka je, kaže, pošto su aktivni do kasne jeseni da ljudi ne diraju sami gnezda i da uvek u blizini imaju tablete protiv alergije.
Foto prilog
Tagovi
Autorka