Pretraživanje tekstova
Sledeći krug odluka o tome hoće li se zabraniti glifosat sa polja biće 2022. godine.
Nacionalne vlade država članica i Evropska komisija proces autorizacije pesticida u Evropskoj uniji bi trebalo da učine transparentnijim, da donose odluke na osnovu nezavisnih studija, da ojačaju procene uticaja pesticida na okolinu i zdravlje, kao i da ponovno ispitaju glifosat na rizike od nastanka raka, poručili su zastupnici u Evropskom parlamentu, koji su svojili izveštaj Posebnog odbora za postupak Unije za odobravanje pesticida Evropskog parlamenta (PEST).
Usvojen izveštaj poziva na javni pristup celovitim studijama agrohemijske industrije, kako bi se omogućilo pravovremeno nezavisno ispitivanje i zaustavljanje sukoba interesa u postupku odobravanja potencijalno štetnih hemikalija. Posebni odbor uspostavljen u martu prošle godine trebalo je da istraži postupak koji je doveo do produženja dozvole za glifosat u Evropskoj uniji na još pet godina.
Posebni odbor nije mogao da reši kontroverzu oko kancerogenosti glifosata i zbog toga je zatražio sistematski pregled svih relevantnih studija. Sledeći krug odluka o tome hoće li se zabraniti glifosat sa naših polja biće 2022. godine.
Neki od zahteva iz usvojenog izveštaja Evropskog parlamenta:
Tagovi
Pesticidi Glifosat Kancerogenost
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.