Uglavnom je završena i prolećna setva, a kada je reč o izvozu u sezoni 2022./23., on je gotovo jednak prošlogodišnjem.
Poljoprivrednici u južnoj ukrajinskoj regiji Odesa započeli su žetvu žitarica 2023., a prvi je na vršidbu došao ozimi ječam.
Očekuje se da će ovogodišnji izvoz biti smanjen zbog rata između Rusije i Ukrajine na oko 45 miliona tona, s 53 miliona u 2022., navodi Reuters.
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je prošle nedelje da je ukrajinska prolećna setva 2023. uglavnom završena i to na gotovo 13 miliona hektara. Najviše poljoprivredne površine zauzima suncokret, 5,2 miliona ha, a sledi ga kukuruz na četiri miliona hektara.
Kada je reč o izvozu u sezoni 2022./23., on je gotovo jednak prošlogodišnjem.
Prema Državnoj službi za statistiku Ukrajina je izvezla 47,49 miliona tona žitarica i mahunarki, uključujući 2,153 miliona tona u prvoj polovini ovog meseca. Na datum 17. juna 2022. on je bio neznatno veći, 47,794 miliona tona.
Prvo mesto zauzima kukuruz s 28,185 miliona tona, pšenica 16,314 miliona tona, ječam 2,667 miliona tona i ovas 18 hiljada tona, piše APK Inform.
Produženje Crnomorskog sporazuma o žitaricama koji omogućuje transport iz tri ukrajinske luke - Černomorsk, Odesa i Pivdenji je i dalje upitno. Ugovor je tri puta produžavan, poslednji do 17. jula.
Prema podacima Evropske komisije, do polovine maja ove godine tim je putem izvezeno više od 30 miliona tona žitarica i drugih prehrambenih proizvoda. Više od 50 odsto tereta je bio kukuruz.
U zemlje u razvoju izvezeno je 64 odsto pšenice dok je kukuruza podjednako izvezeno i u razvijene i u siromašne zemlje.
Predsednik Vladimir Putin, ovog je meseca izjavio da razmišlja o povlačenju Rusije iz ove inicijative optužujući Zapad da ometa Moskvu u izvozu đubriva i drugih poljoprivrednih proizvoda na svetska tržišta. On se prošlog vikenda susreo sa afričkom mirovnom misijom, a južnoafriki predsednik Ciril Ramafosa, razgovore je nazvao ohrabrujućima, piše Tass, ali nije precizirano o čemu se tačno radi.
Istovremeno, ruska ministarstva i kompanije traže nove rute za izvoz đubriva na globalna tržišta, budući da je uništen cevovod za amonijak između Toljatija i Odese, dug oko 2.400 km. Njime se godišnje transportovalo više od dva miliona tona amonijaka.
Tagovi
Autorka