Pretraživanje tekstova
Ovo će biti moguće zahvaljujući projektu tima "Snaga poljoprivrede" koji je pobedio na prošlogodišnjem takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u kategoriji "Inovativno selo"
U čačanskom selu Zablaće biće podignuto 50 plastenika na površini od 1,2 hektara koje će besplatno koristiti građani urbanog područja, prenosi Glas zapadne Srbije. Ovo će biti moguće zahvaljujući projektu tima "Snaga poljoprivrede" iz ovog sela koji je pobedio na prošlogodišnjem takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju.
"U kategoriji 'Inovativno selo' sa projektom 'Snaga poljoprivrede' osvojili smo prvu nagradu. Sama tema tog projekta i inovativnost se ogledaju upravo u tome da omogućimo gradskim žiteljima da mogu da imaju svoje parče zemlje, odnosno, u ovom slučaju plastenik gde će moći da uspostave proizvodnju za potrebe svoje porodice", rekao je agronom i partner projekta "Inovativno selo" Miloš Vujisić.
Kako objašnajva, viškove koje proizvedu moći će da predaju lokalnom agregatoru i na taj način da dodatno povećaju prihode na svom gazdinstvu, odnosno na svom porodičnom domaćinstvu. Na korisnicima tih budućih plastenika je samo da dođu da rade, sve ostalo je besplatno.
"Pošto smo dobili parcelu, ono što je ostalo jeste da se nađu sredstva koja će omogućiti da se na toj prvoj fazi postavi 50 plastenika. Osmišljeno je da lokalni agregator u saradnji sa donatorima omogući kompletan sadni materijal što je neophodno za jednu poljoprivrednu proizvodnju", kaže on.
Ističe da čitav proces prati stručna služba "Agro logistic 032" iz Čačka, a cilj je da se obezbedi rentabilnosti, da ljudi tu žele da rade i da kasnije eventualno dovedu i svoje prijatelje kako bi se kompletno popunili kapaciteti.
"Za sada ima dosta zainteresovanih Čačana, već nam se svakodnevno javljaju. Ima dosta i mladih što će, nadamo se, biti budućnost naše poljoprivrede", zaključio je Vujisić.
Izvori
Tagovi
Inovativno selo Plastenici Miloš Vujisić Najbolja tehnološka inovacija "Snaga poljoprivrede"
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!