Cilj projekta je izraditi pouzdane i efikasne analize glavnih trendova u globalnoj proizvodnji useva te ih plasirati donosiocima odluka.
Globalni projekt potrošnje đubriva pokrenuli su Međunarodno udruženje za đubriva ("International Fertilizer Association", IFA) i neprofitna mreža koja okuplja agrarne ekonomiste ("Agri benchmark Cash Crop") koju koordinira nemački institut "Thunen" i globalna grupa neprofitnih kompanija.
Cilj projekta je izraditi pouzdane i efikasne analize glavnih trendova u globalnoj proizvodnji useva te ih plasirati donosiocima odluka.
U okviru njega će se prikupljati podaci o količini đubriva korišćenog u ključnim usevima u svim velikim zemljama potrošačima te podatke prikazati transparentno za sve zainteresovane i javnost.
Za prikupljanje podataka koristiće se pristup "odozdo prema gore", za bolje razumevanje korišćenja na podregionalnom nivou i uticaju na ukupne količine na nacionalnom nivou.
U Agri benčmarku ističu da su đubriva osnova poboljšanja rasta useva te važno sredstvo za uspostavljanje prehrambene bezbednosti širom sveta.
Organizacija takođe veruje da njihovo neučinkovito korišćenje može da bude štetno za životnu sredinu, te da je azot glavni izvor emisija gasova staklene bašte iz poljoprivrede.
Zajednički projekat ima za cilj ostvariti ključne rezultate, uključujući:
Voditelj Agri benčmarka dr Jelto Cimer, izjavio je da su vrlo zadovoljni što proširuju saradnju s IFA-om.
"Naš je cilj postati centar znanja o globalnoj ekonomiji proizvodnje useva, a ovaj će projekat sigurno dati širinu i dubinu prikupljenih podataka", dodao je.
Glavni naučnik u Međunarodnoj udruzi za đubriva Ačim Doberman, istakao je: "Informacije o upotrebi đubriva i drugim važnim agronomskim praksama su nam hitno potrebne za poboljšanje globalnih i nacionalnih baza podataka o upotrebi, ravnoteži i efikasnosti hranljivih materija."
Tagovi
Autorka