Pretraživanje tekstova
Proizvedeno ih je tek nešto više od 20 komada, a osnova je ukrajinski traktor.
Ślązak 8190 (Šložak) je zanimljiv, redak i neobičan traktor proizveden u Poljskoj, u maloj seriji sa brojem 001, prenosi Farmer. Namenjen je za obavljanje teških poljoprivrednih radova.
Između 2002. i 2008. proizvedeno je preko dvadeset komada. Bazirani su na ukrajinskom HTZ 16131. Glavni konstruktor i izvođač radova bio je Radoslav Rajhter, koji je prekinuo proizvodnju zbog prepreka uzrokovnih zakonskom regulativom. Uprkos problemima, kompanija Šložak i dalje postoji i može da renovira svoja vozila.
Traktor ima mnogo poljskih delova. Motor je šestocilindrični Andoria 6CT107-3 snage 190 KS, zapremine od 6.540 cm³, odnos kompresije 16,5:1, maksimalni obrtni moment od 760 Nm pri 1.400-1.600 o/min. Dolazi direktno iz SW 400 serije motora proizvedenih od 1960-ih po licenci kompanije Leyland. Modernizovana verzija 6CT107-3 opremljena je turbo punjačem B4A, drugom bazom filtera za ulje. Ima češku opremu kao što je pumpa za ubrizgavanje MotoPAL.
Poljski su i neki elementi vešanja, kabina operatera sa meračima i volanom, ali ne u svakom primerku. Opremljen je sa PTO 540/1.000 i dva podizna cilindra nosivosti šest tona. U originalnoj verziji nedostaje klima uređaj.
Ostatak je uglavnom standardni HTZ, koji između ostalog uključuje menjač sa "PowerShift", ram, delove karoserije, hidraulički sistem, kočnice. Većina proizvedenih se još uvek uspešno koristi, a služe kao glavni poljoprivredni traktor na farmama i rad u polju.
Dizajn nije revolucionaran ni moderan. Osnova je klasični HTZ T150K, koji datira iz 1970. Nema većih problema sa delovima, a udobnost rada više podseća na osamdesete i rane devedesete nego na kraj prve decenije 21. veka.
Tagovi
Traktor Unikatni traktor Ślązak 81900 Poljski traktor Ukrajinski HTZ Mehanizacija
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Učenici Mlekarske škole u školskoj radionici proizvode pirotski kačkavalj, jogurt i sireve, a redovni su i na svim takmičenjima širom Srbije..