Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ruski milijarder
  • 31.03.2025. 18:00

Ruski poljoprivredni magnat Moškovič uhapšen zbog optužbi za prevaru

Prema podacima Forbsa, Moškovičeva imovina iznosi oko 2,7 milijardi dolara. Na ročištu se pojavio u staklenom kavezu s lisicama na rukama, a ako bude osuđen, mogao bi u zatvoru da provede i do deset godina

Ruski poljoprivredni magnat Moškovič uhapšen zbog optužbi za prevaru
Foto: Shutterstock/ID1974
  • 221
  • 23
  • 0

Ruskom milijarderu Vadimu Moškoviču, osnivaču poljoprivrednog koncerna Rusagro, u četvrtak je odlukom moskovskog suda određen dvomesečni pritvor. Uhapšen je pod sumnjom za veliku prevaru, a njegovo hapšenje je jedno od najpoznatijih u Rusiji poslednjih godina, piše Reuters.

Nakon hapšenja, deonice Rusagroa pale za 18 odsto

Prema podacima Forbsa, Moškovičeva imovina iznosi oko 2,7 milijardi dolara. Na ročištu se pojavio u staklenom kavezu s lisicama na rukama, a ako bude osuđen, mogao bi u zatvoru da provede i do deset godina.

Ovo je najpoznatije hapšenje jednog ruskog poslovnog čoveka otkako je 2018. godine uhapšen Zijavudin Magomedov, osnivač grupacije Summa, a 2014. određen kućni pritvor Vladimiru Jevtušenkovu, vlasniku AFK Sistema.

Uhapšen najviši zvaničnik za poljoprivredu u ruskom regionu Rostov

Nakon vesti o hapšenju, deonice koncerna Rusagro, najvećeg ruskog proizvođača šećera, svinjetine, ulja i masti, pale su za 18 odsto za samo dva dana.

Prema izveštaju novina Kommersant, hapšenje je usledilo nakon što su službenici Savezne sigurnosne službe (FSB) i protivkorupcijske policije pretražili kancelarije Rusagroa u Moskvi i drugim gradovima, oduzimajući dokumente, telefone i kompjutere.

Iako uzroci hapšenja nisu odmah bili jasni, ruski mediji napominju da je Moškovič bio uključen u dugotrajni pravni sukob s osnivačima velikog dobavljača biljnog ulja i masti, čiju je imovinu Rusagro kupio 2018. godine.

"Preduzeće od privredne važnosti Rusije"

U svom saopštenju, Rusagro je potvrdio da su pretražene neke kancelarije, ali je naglašeno da operacija nije povezana s njihovim trenutnim poslovanjem, dodajući da se svi poslovni procesi nastavljaju nesmetano.

Moškovič je 2022. godine bio pod sankcijama Evropske unije zbog učestvovanja na sastanku s predsednikom Vladimirom Putinom na dan kada je Rusija napala Ukrajinu.

Zbog sankcija je podneo ostavku na mesto predsednika Rusagroa i smanjio svoj udeo ispod 50 odsto.

Inače, prošle godine je vlada uvrstila Rusagro na listu "preduzeća od privredne važnosti", koja se smatraju važnima za privredni suverenitet i sigurnost Rusije.

Zanimljivo je da koncern Rusagro ne podleže zapadnim sankcijama i jedina je velika ruska poljoprivredna kompanija koja se kotira na berzi.


Tagovi

Ruski milijarder Koncern Rusagro Vladimir Putin Hapšenje Vadim Moškovič


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.