Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • KiTeh
  • 19.12.2024. 09:00

Savremene tehnologije u proizvodnji: Manji troškovi, veći prinosi

Više od 70 proizvođaca stiglo je na KiTeh dan u Sremskoj Mitrovici kako bi se bliže upoznali sa savremnim tehnologijama precizne poljoprivede i saznali na koji način mogu da ostvare značajne uštede u đubrivu, semenu, gorivu.

Savremene tehnologije u proizvodnji: Manji troškovi, veći prinosi
Foto: AK grafika
  • 927
  • 100
  • 0

Precizno uzorkovanje i detaljna analiza zemljišta, kreiranje mapa za đubrenje, setvu i prskanje, preporuke za navodnjavanje ili monitoring stanja useva, deo je savremenih alata i pametnih rešenja za poljoprivredu koje nudi kompanija KITE DOO, u okviru odeljenja KITE Tehnologije - KiTeh. Više od 70 proizvođaca stiglo je iz cele Vojvodine na KiTeh dan u Sremskoj Mitrovici kako bi se bliže upoznali sa ovim tehnologijama precizne poljoprivede. I najvažnije, da bi saznali na koji način mogu da optimizuju svoju proizvodnju i ostvare značajne uštede u đubrivu, semenu, gorivu.

"Ako je za pravljenje dobrih kiflica, koje ćete ovde i probati, potrebna dobra domaćica, za dobar agronomski proizvod na parcelama potreban je dobar domaćin koji će naše preporuke izneti na svojim parcelama. A da bi se sve tehnnologije koje mi preporučujemo sprovele u delo, potrebni su resursi u vidu zemlje, semena, vode, hraniva, pesticida, energije, mehanizacije", rekao je na početku menadžer KiTeh departmana Nebojša Balać.

Kako je pojasnio, da bi se primenile adekvatne mere u proizvodnji, mora se najpre imati u vidu veliki diverzitet na samim parcelama.

"U skladu sa tim, mi iz KiTeh departmana dajemo preporuku za svaku parcelu ponaosob, odnosno, za svaku se namenski priprema tehnologija proizvodnje. Sve to treba da rezultira optimalnim prinosom na parcelama."

Kombinovanje konvencionalnih metoda i inovativnih tehnologija

U kompaniji KITE DOO veruju da je današnju poljoprivredu sve teže zamisliti bez korišćenja sofisticirane tehnologije, uređaja i sistema koji omogućavaju poljoprivrednicima profitabilnije, efikasnije, sigurnije i ekološki prihvatljivije poslovanje. Upravo zato su pre tri godine pokrenuli inovativnu priču u vidu KITE Tehnologija.

Kombinovanjem konvencionalnih tehnoloških metoda sa inovativnim informacionim tehnologijama i savremenim načinima monitoringa useva, ulažu napore u kreiranje novih proizvodnih tehnologija.

"KITE Tehnologije su spona između mehanizacije i agronomije. To je sklop rešenja koji nam omogućava da spojimo savremenu mehanizaciju sa dobrim agronomskim repromaterijalima", precizira stručni saradnik za održivu biljnu proizvodnju u preciznoj poljoprivredi Dejan Brankov.

Sa ciljem da obnove gradivo, ali i upoznaju proizvođače sa svim onim što nude, okupili su u poslovnoj jedinici u Sremskoj Mitrovici ratare iz čitave Vojvodine, ali i Mačve i centralne Srbije.

"To je sklop rešenja koji nam omogućava da spojimo savremenu mehanizaciju sa dobrim agronomskim repromaterijalima", kaže Dejan Brankov (foto: Dinka Bogunović)

"Pozvali smo sve proizvođače koji su zajedno sa nama ušli u preciznu poljoprivredu od samih osnova, uzorkovanja zemljišta, analiza, preporuka za đubrenje, korišćenja precizne mehanizacije. Svake godine uvodimo novine i oni imaju mogućnost da isprobaju nešto od toga, da uvedu u svoju proizvodnju."

Želeli su, kaže, da približe poljoprivrednicima šta predstavlja takav zaokružen ciklus tehnologije.

"Da se upoznaju sa drugim terenima, da vide šta je drugačije rađeno nego kod njih, da im se možda rodi neka nova ideja. Korisnici naših usluga su kako manja poljoprivredna gazdinstva, tako i veća imanja i proizvodne kompanije", kaže naš sagovornik.

Osnova svega - zemljište

Brankov napominje da je zemljište osnova svake proizvodnje, a podrazumeva sagledavanje hranljivih materija i rodnog potencijala parcela. Bez detaljne analize ne može se doći do adekvatnih daljih preporuka.

"Želimo da znamo šta se nalazi u tom osnovnom alatu naše proizvodnje. Radimo uzorkovanje zemljišta, a zatim analizu u laboratoriji u Mađarskoj. Na osnovu toga dajemo preporuke kreiranjem mapa za varijabilno đubrenje, odnosno aplikaciju na njivama", priča ovaj stručnjak, dodajući da je analiza precizna i detaljna.

"Ne gledamo samo osnovne elemente, kao što su N, P i K, već radimo uzorkovanje 14 elemenata. Važan je sadržaj kalcijum karbonata, na osnovu čega izvodimo kalcifikaciju na kiselim zemljištima, ako je potrebno."

Šta sve omogućavaju KITE pametne tehnologije

Princip po kom KITE Tehnologije kreiraju menadžment zone se bazira na višegodišnjoj analizi snimaka sa NDVI indeksom, a za korektivne faktore se uzima prošlogodišnji prinos useva, biljni ostaci na parceli, pređašnja ishrana organskim đubrivom kao i podatak da li se parcela navodnjava. Kada se utvrdi sam sastav i struktura zemljišta, dalji koraci omogućavaju kreiranje varijabilnih mapa za đubrenje i setvu.

"Dajemo preporuke za količinu semena, gustinu setve. Svi priključci koji se koriste moraju imati ISOBUS, vezu između mozga traktora - monitora i priključne mašine. Zadajemo na monitoru traktora šta će da se radi, a ono što mi zadamo šalje signal priključnoj mašini kako da se odradi."

Savremene meteo stanice i zonalno prskanje

Deo KiTeh usluga su i preporuke za najoptimalnije navodnjavanje njiva.

"Izvodi se pomoću meteo stanica koje se postavljaju na parcelama i na osnovu prikupljenih podataka šalju nam preporuke za navodnjavanje. To je budućnost u našem agraru, da možemo na što bolji način da predvidimo kada je kojoj parceli neophodno navodnjavanje i u kojoj količini", ističe naš sagovornik, dodajući da poljoprivrednike posebno interesuje varijabilno đubrenje i zonalno prskanje, takozvano "uoči i prskaj".

"Snimi se teren dronom, na osnovu toga dobijemo sliku gde ima korova, pošaljemo mapu u traktor i na osnovu toga prskalica može da radi. Dakle, ne prska se čitava njiva, već samo oni delovi gde ima korova, pa su uštede značajne."

Mašina koja se koristi za ovu namenu je John Deere M732 čija je prednost kontrola svake dizne, a ovu mašinu proizvođači imaju mogućnost da iznajme ili kupe za namene zonalnog prskanja.

Da li su savremene tehnologije zaživele?

Upotreba savremenih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji sve više uzima maha i kod domaćih proizvođača, ističe naš sagovornik.

"Izuzetno su značajne, posebno u ovim godinama kada cene repromaterijala skaču ili variraju tokom godine, a cena merkantile je na minimumu. Svaka ušteda semena ili goriva i optimizacija mašina za rad je izuzetno bitna. Da se u svakom delu tehnologije uštedi pet do 10 odsto, tu već ima rezultata", kaže on.

Napominje da KITE DOO nudi i mogućnost iznajmljivanja neophodne priključne mehanizacije za primenu pametnih rešenja. Ove godine poljoprivrednici su najviše iznajmljivali rasipače, konkretno KUHN (model Axis).

Za one koji nemaju svoju mehanizaciju, postoji mogućnost iznajmljivanja iste

"Veliki broj njih želi da primeni ove tehnologije, ali nemaju potrebnu mehanizaciju, navigaciju. Iz tog razloga već dve godine iznajmljujemo priključne mašine, kako bi proizvođači mogli da isprobaju kako to sve funkcioniše, dok jednog dana sami ne nabave svoju mehanizaciju i osamostale se."

Dodaje da od ove godine izvode i optimizaciju radnih mašina, od traktora, rasipača, prskalica i sejalica.

"Radićemo njihovu kalibraciju i podešavanje, da bi ta mašina što bolje radila. Možemo sve smisliti, ali ako mašina ne uspe da odradi sve kako treba, onda opet imamo gubitke", zaključuje Brankov.

Daljinsko nadgledanje mašina

Menadžer tehnologija precizne poljoprivrede u kompaniji KITE DOO, Stanko Oparnica, prikazao je kako u realnom vremenu izgleda daljinsko nadgledanje traktora u radu pomoću My John Deere aplikacije. Reč je o alatu za analizu pojedinačnih podataka putem senzora instaliranih u najnovijoj John Deere opremi. Omogućeno je daljinsko povezivanje sa monitorom traktora, uz podršku servisera u istom trenutku.

"I pre nego što se desi havarija, naš servis dobije upozorenje sa spiskom rezervih delova, obaveštava nas šta treba da se uradi da se spreči kvar. Isto tako, nadgleda se eksploatacija te mašine. Imali smo situaciju da kombajn u žetvi nije bio podešen kako treba, nakon čega smo zvali korisnika da ispravi to", navodi Oparnica.

Oparnica je predstavio savremenu aplikaciju My John Deere

Daljinski sistem može da pokaže tačne podatke: koliko dugo je mašina radila, koliko je bila na pauzi, koliko joj treba vremena da obavi određenu operaciju na njivi, koliko goriva je potrošeno.

"Možemo da podesimo alarme za brzinu kretanja, za potrošnju goriva, da isplaniramo održavanje."

Za primenu ovakvog načina upravljanja potreban je paket savremene opreme, kao što su prijemnik i monitor. Inače, KITE DOO mobilna RTK mreža pokriva teritoriju Vojvodine, Mačvu i deo Semberije. Svim korisnicama sa ovog područja je na ovaj način omogućeno da sprovode preciznu poljoprivrednu proizvodnju, sa tačnošću od 2,5 cm i višegodišnjom ponovljivošću granica parcela i linija vođenja, pa i tako mogu da uštede pet do osam odsto sredstava u proizvodnji.

Okupljeni proizvođači su imali priliku i da obiđu radionicu i bliže se upoznaju sa nekim od mašina koje se koriste u primeni savremenih tehnologija.

Najbolji poznavaoci materije dobili su i vredne nagrade

Takođe, organizovan je i zanimljiv kviz u vezi sa KITE Tehnologijama, a petoro najuspešnijih dobilo je vredne nagrade od kompanije KITE DOO.

Naslovna fotografija: AK grafika/Dinka Bogunović


Foto prilog


Tagovi

KiTeh KITE doo Precizna poljoprivreda Nebojša Balać Stanko Oparnica Dejan Brankov KITE Tehnologije


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".


Partner

KITE d.o.o

Međunarodni put 162a, 21000 Novi Sad, Srbija
tel: +38121400525, e-mail: info@kitedoo.rs web: http://www.kitedoo.rs

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

🚜Kažu da se pravi prijatelji poznaju u teškim vremenima, a Lovol 354 je tu za vas kroz svaku brazdu, svaki red i svaku sezonu. 💙 Pogon na sva četiri točka znači da nema odustajanja, a njegova snaga je taman onoliko koliko treba da posao b... Više [+]