Pretraživanje tekstova
Farmeri na istoku Azije suočavaju se sa enormnim gubicima. Zbog smrznute ili snegom prekrivene zemlje životinje ostale bez hrane.
Stočari u Mongoliji sabiraju enormne gubitke nakon ekstremne hladnoće koja je zahvatila zemlju protekle zime. Vremenski fenomen "džud" odneo je više od 4,7 miliona grla životinja, što je drugi put da se ova istočnoazijska država suočava sa ovakvom nepogodom, javlja Agrarheute. Prošle zime je 70 odsto zemlje bilo pogođeno ekstremnim vremenskim prilikama.
Krajem februara ove godine, državna komisija za vanredne situacije objavila je da je 1,5 miliona životinja uginulo tokom zime, a brojke su sada znatno porasle.
Snežne i ledene nepogode koje pogađaju ovu zemlju u zimskim mesecima nisu neuobičajena pojava i lokalno se nazivaju "džud". Reč je o elementarnoj nepogodi u kojoj nakon letnje suše sledi zima sa snežnim padavinama i velikom hladnoćom, tokom koje se temperature spuštaju i do -40 stepeni.
Meteorološka merenja za istočnu Aziju pokazala su da su temperature u glavnom gradu Ulan Batoru, krajem februara pale ispod -30 stepeni, dok je na severozapadu bilo još hladnije i izmereno je -40.
Zbog smrznute ili snegom prekrivene zemlje ovaj vremenski fenomen dovodi do toga da životinje više ne mogu pronaći dovoljno hrane za preživljavanje. Gubici su često i veći ako je i leto bilo sušno, jer životinje ne mogu izgraditi dovoljne rezerve masti za zimu.
Početkom februara ove godine Ujedinjene nacije upozorile su na posledice koje bi hladnoća mogla ostaviti na porodice farmera. Prema podacima ove organizacije, 190.000 stočara je već u tom trenutku bilo pogođeno nestašicom hrane i enormno visokim cenama.
Procene Ujedinjenih nacija pokazuju da Mongolija broji oko 64 miliona stada, što jasno oslikava važnost poljoprivrede za mongolsku ekonomiju, kulturu i način života.
Tagovi
Mongolija Džud Vremenski fenomen Ekstremna zima Niske temperature Nestašica hrane Elementarna nepogoda
Autorka
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!