Pretraživanje tekstova
Reč je o Agri-PV solarnom sistemu koji štiti voćke od mraza, grad, jake kiše i ožegotina.
Projekat čiji je cilj istražiti u kojoj meri solarni sistemi mogu da posluže u zaštiti voća i plodova od nepovoljnih vremenskih prilika poput grada, jake kiše, ožegotina od sunca, mraza ili ekstremnih temperatura postavljen je u zasadu jabuka u Nemačkoj, piše Future farming.
Reč je o Agri-PV modelu kompanije BayWa r.e koji će testirati nemački Institut za solarne energetske sisteme i to u organskom zasadu jabuka u mestu Gelsdorf. Cilj ovog projekta je povećanje otpornost na klimatske promene u poljoprivredi kao i održivost uz dodatnu proizvodnju solarne energije.
U pet godina, koliko će trajati ovaj projekat, istraživaće se uticaj raznih principa zaštite jabuka na osam sorti. Prvo će se upoređivati tri različita, poput nepropusnih folija, protivgradnih mreža i Agri PV sistema sa fiksnim svetlopropusnim PV modelima koji ne propuštaju kišu kao i onih s PV modelima s gusenicama koji su po potrebi propusni.
Naučnici žele da istraže u kojoj meri oni mogu da zašte biljke i plodove od štetnih uticaja, ali i testirati propuštanje svetlosti različitih konfiguracija PV-a kako bi se utvrdio uticaj na rast biljaka kao i prinose.
"Ovo vidimo kao dugoročno rešenje koje će pomoći poljoprivrednicima da se prilagode posledicama klimatskih promena", kazao je Stefan Šindele, šef odeljenja za upravljanje proizvodima u BayWa-u. Istakao je i prednost očuvanja ekosistema uz poboljšanje sinergijskih učinaka i proizvodnju energije.
Dakle, istraživači žele da prikažu i finansijsku korist za poljoprivrednike koju imaju od proizvodnje energije.
Napominju da ako se u zasadima koriste električni traktori, paneli se mogu koristiti za njihovo punjenje. Takođe, mogu poslužiti i za solarno navodnjavanje. U ovom će se projektu koristiti Fendt 100 Vario.
Pogledajte na koji se način još koriste solarni paneli u poljoprivredi:
Tagovi
Agri-PV Solarni paneli Zaštita Voćnjak Nemačka Solarna energija Uzgoj voća Punjenje traktora Klimatske promene Fendt 100 Vario
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!