Pretraživanje tekstova
Dominantan problem je nedostatak komponenti za proizvodnju, a pritom je potražnja veća za 15 do 20 odsto nego pre korone.
Ponude za ranu kupovinu od proizvođača poljoprivrednih mašina počinju u avgustu i septembru. Međutim, ove godine proizvodnju poljomehanizacije prate problemi u lancima snabdevanja i dostupnosti komponenti s čime se bori i Fendt iz Marktoberdorfa, piše Frankfurter Allgemeine.
Predsednik upravnog odbora kompanije Kristof Groblingof je naveo da će traktori i poljoprivredna mehanizacija biti skuplji.
Dominantan problem je nedostatak komponenti za proizvodnju. Groblingof navodi da je potražnja velika - globalno za 15 do 20 odsto veća nego pre korone.
"Imamo problema u lancima snabdevanja, to je ono što nas najviše opterećuje", naglasio je.
Proizvodnja trpi pritisak zbog nedostatka čipova, poluprovodnika. Osim što se teško nabavljaju, komponente su poskupile i do 100 puta. Cena čipova koji su pre epidemije koronavirusa koštali 14 evra, a danas dostižu vrtoglavih 1.400 evra. To je rezultiralo skupljim traktorima, kombajnima i ostalim priključnim mašinama čije cene će biti uvećane za 15 do 20 odsto.
Najprodavaniji traktor u Nemačkoj je Fendt 724 Vario, a osnovni model je na tržištu 2022. s kataloškom cenom od 246.000 evra. S poskupljenjem od 10 do 15 odsto cena bi mogla biti uvećana za 37.000 eura.
Najvažnija prodajna tržišta za ovaj brend su Nemačka s oko 30 odsto i Francuska s preko 19 odsto. Pretpostavka je da će do kraja 2022. godine proizvesti 21.500 traktora ako ne bude dramatičnih potresa na tržištu.
Tagovi
Fendt Fendt 724 Vario Poskupljenje Komponente Čipovi Cene traktora
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...