Zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, administracija Donalda Trampa planira da zabrani prodaju američkog poljoprivrednog zemljišta zemljama poput Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje.
"Kino, gubi se iz američke poljoprivrede!", poruka je koju je nedavno jasno i glasno poslao američki senator Rodžer Maršal. Njegova izjava odražava sve veće nepoverenje američkih vlasti prema stranim ulagačima, posebno iz Kine, koji kupuju zemljište u SAD-u. Prema novoj politici predsednika Donalda Trampa, takva praksa mogla bi uskoro da postane prošlost, piše Agrarheute.
Trampova administracija predlaže zakonodavne promene koje bi zabranile kupovinu ili zakup američkog poljoprivrednog zemljišta građanima i kompanijama iz zemalja koje Vašington smatra neprijateljskim, uključujući Kinu, Iran, Rusiju i Severnu Koreju. Također stranim subjektima iz tih zemalja bilo bi zabranjeno i vlasništvo nad objektima za preradu hrane.
Iako Kina poseduje oko 107.000 hektara američkog poljoprivrednog zemljišta, što je relativno malo u odnosu na ukupnih 436 miliona hektara koliko se koristi za poljoprivredu u SAD-u, problem nastaje kada se to zemljište nalazi u blizini vojnih baza ili osetljive infrastrukture.
Ministarstvo poljoprivrede (USDA) i Ministarstvo obrane SAD-a udružili su snage kako bi zaštitili poljoprivrednu suverenost zemlje. Prema rečima resorne ministarke Bruk Rolins, prvi korak novog "Nacionalnog plana za sigurnost farmi" je zaštita vlasništva nad američkim zemljištem.
Ministar odbrane Pit Hegset dodatno je pojasnio važnost ovog poteza. "Kao osoba odgovorna za odbranu države, želim da znam ko poseduje zemljište oko naših vojnih baza i razumem i zašto strane korporacije ili pojedinci ulažu u tačno te lokacije", izjavio je Hegset.
Dvoje kineskih državljana optuženo za agroterorizam - krijumčarili opasan patogen u SAD?
Ova inicijativa, piše agrarheute, nije bez osnova. Američke vlasti već godinama upozoravaju na moguće pretnje poput industrijske špijunaže, korišćenja dronova i pametne tehnologije u svrhu izviđanja ili čak sabotaže lanaca snabdevanja hranom.
Nedavno su dve osobe iz Kine optužene za pokušaj krijumčarenja spora gljive Fusarium u SAD, a čak 70 stranih naučnika otpušteno je iz USDA zbog sumnji u sigurnosne pretnje.
Pitanje stranog vlasništva nad američkim zemljištem nije novo. Već 1978. godine donet je Zakon o objavi stranih ulaganja u poljoprivredno zemljište (AFIDA), koji zahteva da se sve takve kupovine prijave saveznoj vladi.
Godine 2023. američka podružnica kompanije Syngenta, u vlasništvu kineskog državnog giganta ChemChina, bila je prisiljena da proda 65 hektara zemljišta u saveznoj državi Arkanzas, uz obrazloženje da postoje sigurnosni rizici. Zemljište se koristilo za istraživanja u području semena.
Jedan od najvećih privatnih vlasnika poljoprivrednog zemljišta u SAD-u je kineski milijarder Tjanćjao Čen (Tianqiao Chen) iz Šangaja, koji prema Land Reportu poseduje oko 81.000 hektara. Poređenja radi, Bil Gejts ima oko 111.000 hektara.
*Naslovna fotografija: Shutterstock/mary jo monaghan, Depositphotos/gints.ivuskans
Tagovi
Autor