Kada je SAD podigao carine na kinesku robu, svi su predviđali neki oblik odmazde, ali niko nije pomislio da će ciljati na poljoprivredu, srce ruralne Amerike, gde je najveća Trampova baza podrške
Američki predsednik Donald Tramp uveo je nove carine na kinesku robu, a uvoz iz Kine sada se suočava s porezom od najmanje 20 odsto, piše BBC.
Ovo je njegov poslednji napad na Peking, koji se već suočava s visokim carinama SAD-a, od 100 odsto na električna vozila kineske proizvodnje do 15 odsto na odeću i obuću.
Trampove carine pogađaju srce kineske proizvodnje - mrežu fabrika i lanaca snabdevanja koji proizvode i isporučuju gotovo sve, od brze mode i igračaka do solarnih ploča sve do električnih automobila.
Kina je u 2024. ostvarila rekordnu zaradu od trgovine sa svetom, 952,7 milijardi evra u 2024., zahvaljujući snažnom izvozu (3,3345 biliona evra), koji je premašio uvoz od 2,31 biliona.
Dugo je bila svetska fabrika i napredovala zahvaljujući jeftinoj radnoj snazi i državnom ulaganju u infrastrukturu otkako je otvorila svoju privredu globalnom poslovanju u kasnim 1970-ima.
"Kada je SAD podigao carine na kinesku robu, svi su predviđali neki oblik odmazde. Očekivao se kineski odgovor, ali niko nije mislio da će ciljati na američke farme. Umesto da se fokusiraju na tehnologiju, proizvodnju ili finansije, Kinezi su se okrenuli poljoprivredi“, ističe ishmealbah28 na svom TikTok kanalu.
Tramp uveo carine Kanadi, Meksiku i Kini, reakcija usledila - odmah
Zašto je to važno? Jer poljoprivreda nije samo još jedna industrija. Ona je je jedno od najvećih američkih ekonomskih oružja.
"Sjedinjene Države svake godine izvezu više od 150 milijardi dolara vrednosti poljoprivrednih proizvoda, a ekonomski div iz Azije je bio jedan od njegovih najvećih kupaca. A sada se ta vrata brzo zatvaraju. Ovde se ne radi samo o novcu. Radi se o pritisku. Kina ne pogađa samo privredu SAD-a. Pogađa srce ruralne Amerike“, dodaje.
Ruralna Amerika je Trampova najveća baza podrške. Ako poljoprivrednici osete bol, politički pritisak se menja, a to je upravo ono što Kinezi žele.
"Da li je ovo samo prvi potez? Ili Kina priprema scenu za sveobuhvatni trgovinski rat u kom SAD ne može da pobedi? Ako postoji jedna stvar koja američku poljoprivredu čini moćnom, onda je to izvoz“, pojašnjava.
Time je Peking doveo ceo taj sistem u opasnost. Jer Amerikanci ne hrane samo svoje ljude, hrane svet. Više od 20 odsto svih njhovih useva i mesa prodaje se u inostranstvu.
"Soja? SAD šalje desetine miliona tona u Kinu svake godine. Kukuruz, govedina, svinjetina, sve su to glavni američki izvozni artikli. Ako ta prodaja nestane, poljoprivrednici ne gube samo profit, gube celo svoje tržište. Jedno od najvećih tržišta na svetu", zaključuje ishmealbah28.
Ovo je dobar primer kako trgovinski ratovi nisu samo ekonomski sukobi, već politička i strateška nadmudrivanja. Kina je pametno odabrala metu – američku poljoprivredu – jer nije pogodila samo ekonomiju, već i političku bazu tadašnjeg predsednika Trampa.
Dodajmo i da je Tramp juče ipak povukao ručnu kada su u pitanju najbliži susedi. Potpisao je izvršnu naredbu kojom je pauzirao carine na robu iz Kanade i Meksika do 2. aprila.
Tagovi
Autor