Pretraživanje tekstova
Ovo naučno otkriće rezultat je težnje da se ljudski organi uzgajaju u životinjama kako bi bili pogodni za transplantaciju.
Kineski naučnici su prvi put uzgajali bubrege svinja u koje je implementirano više od polovine ljudskih ćelija, izveštava Nieuweoogst. Rad naučnika je rezultat težnje da se ljudski organi uzgajaju u životinjama kako bi bili pogodni za transplantaciju.
Biolog sa Instituta za biomedicinu i zdravlje Guangžou u Kini Migel Esteban i njegove kolege su napravili embrione svinja koji ne mogu sami formirati bubrege. To su uradili tako što su isključili dva gena koja su odgovorna za razvoj ovog organa. Posle toga su u njih ugradili ljudske matične ćelije, nadajući se da će se transformisati u ćelije bubrega.
Kako bi mogle da se integrišu u strano okruženje, one su genetski modifikovane. Konačno, stvoren je hibridni embrion sa ćelijama ljudi i svinja. Ugradili su ih krmačama i omogućili da rastu četiri nedelje. Uneli su više od 1.800 ovakvih embriona u reproduktivne organe 13 krmača. Od njih 1.800 uspešno je ugrađeno njih pet.
Ovo istraživanje je još jedan korak ka mogućnosti uzgoja ljudskih bubrega kod drugih životinja što bi moglo da ublaži nedostatak donatora organa.
Istraživački tim razmatra uzgoj i drugih ljudskih organa kod svinja, kao što su srce i jetra, izjavio je Esteban.
Tagovi
Naučno istraživanje Naučno otkriće Transplantcija organa Transplantacija bubrega Bubreg u svinji Donatori organa Migel Esteban
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Učenici Mlekarske škole u školskoj radionici proizvode pirotski kačkavalj, jogurt i sireve, a redovni su i na svim takmičenjima širom Srbije..