Međunarodna trgovina u sektoru poljoprivrede zavisi od stabilnih i predvidivih pravila, koja vlade moraju dosledno da poštuju. Nestabilnosti, poput trgovinskih ratova, stvaraju nesigurnost i štete celom lancu snabdevanja hranom, ističe Svetska trgovinska organizacija
Svetska trgovinska organizacija (WTO) izrazila je zabrinutost zbog sve većih poremećaja u globalnoj trgovini poljoprivrednim proizvodima, uzrokovanih američkim trgovinskim merama i protivmerama koje dolaze, među ostalima, iz Kine.
Upozorenje dolazi u trenutku kada rastu napetosti među ključnim svetskim trgovinskim silama, piše Pigprogress.
Kako je nedavno istaknuto u publikaciji Sistema za informisanje o tržištu poljoprivrednih proizvoda (AMIS), međunarodna trgovina u sektoru zavisi od stabilnih i predvidivih pravila, koja vlade moraju dosledno da poštuju. Nestabilnosti poput trgovinskih ratova, stvaraju nesigurnost i štete celom lancu snabdevanja hranom.
Trgovinski rat između SAD-a i drugih zemalja, uključujući Kinu i Kanadu, izaziva zabrinutost. I Kina i Kanada već su službeno uložile žalbe zbog američkih mera. Tokom konsultacija, brojne zemlje pozvale su na mirno rešavanje sukoba dijalogom i saradnjom unutar institucionalnog okvira organizacije.
Na američke carine usledile su protivmere iz više trgovačkih blokova. Evropska komisija, na primer, odlučila je da uvede dodatne carine na niz američkih proizvoda poput kukuruza, pirinča, pšenice, biljnih ulja, mesa živine i govedine, voća, povrća, orašastih plodova, jaja, mlečnih proizvoda i šećera.
SAD gubi tržišni udeo: Kina se okrenula drugim izvoznicima žitarica i uljarica
S druge strane, američko Ministarstvo poljoprivrede izdvojilo je 10 milijardi dolara podrške domaćim farmerima kako bi ublažilo negativne posledice rastućih cena i tržišnih neizvesnosti.
Udruženje zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) naglašava važnost poštovanja međunarodnih pravila trgovine, posebno s obzirom na vitalnu ulogu prehrambenog sektora. Prema WTO-ovu izveštaju "Global Trade Outlook and Statistics", vrednost globalne trgovine poljoprivrednim proizvodima porasla je tri odsto prošle godine.
Taj rast gotovo u potpunosti odražava prosečni porast cena poljoprivrednih proizvoda od četiri odsto u američkim dolarima, prema podacima Svetske banke.
Najveći porast zabeležen je kod kafe, čaja i kakaa – u proseku čak 64 odsto. Međutim, isključujući te proizvode, cene su pale za osam odsto, što je moglo podstaći veću trgovinsku razmenu ostalim poljoprivrednim robama.
WTO poziva sve članice na poštovanje pravila i na smirivanje tenzija koje bi mogle ugroziti globalno snabdevanje hranom. Stabilna i predvidiva trgovinska politika ključna je za sigurnost hrane, posebno u vremenu kada je svetska poljoprivreda suočena s izazovima klimatskih promena, geopolitičkih sukoba i ekonomske nestabilnosti.
Tagovi
Autor