Pretraživanje tekstova
Usevi se nalaze u osetljivim fazama razvoja kada se navedene štetočine ubušuju u glavice i prave izuzetno značajne ekonomske štete, upozorava PIS
Na području delovanja PIS regionalnog centra Novi Sad usevi kupusa namenjeni za jesenju proizvodnju se nalaze u različitim fazama razvoja glavice, glavica dostigla od 30 odsto do 70 odsto očekivane veličine. Iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja upozoravaju da je sada važan period za zaštitu ovog kupusa od bolesti i štetočina.
"Vizuelnim pregledom useva uočeno je prisustvo gusenica kupusovog moljca (Plutella xylostella) na do 15 odsto biljaka, kao i gusenica malog kupusara (Pieris rapae, naslovna fotografija, op. aut.) na do 10 odsto biljaka", navode iz ove službe.
Usevi se nalaze u osetljivim fazama razvoja kada se navedene štetočine ubušuju u glavice i prave izuzetno značajne ekonomske štete. Sa ciljem suzbijanja navedenih štetočina proizvođačima se preporučuje primena nekog od insekticida na bazi aktivne materije metaflumizon ili emamektin-benzoat ili deltametrin ili lambda-cihalotrin ili tau-fluvalinat.
Takođe, dodaju, vizuelnim pregledom useva uočeno je prisustvo simptoma crne pegavosti kupusa (Alternaria brassicae) na do 15 odsto biljaka.
Proizvođačima se preporučuje obilazak i pregled useva i ukoliko uoče prisustvo simptoma navedenog oboljenja primena nekog od fungicida na bazi a.m. azoksistrobin+difenokonazol ili azoksistrobin+difenokonazol ili fluksapiroksad+difenokonazol.
"Prilikom primene hemijskih mera zaštite strogo voditi računa o karenci primenjenog preparata", upozorava PIS.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
PIS Pregled useva Crna pegavost Gusenica kupusovog moljca Gusenica malog kupusara
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!