Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Globalna poljoprivreda
  • 12.07.2025. 12:00

Jeli su ga Vavilonci, spominje se u Epu o Gilgamešu, a u Evropu su krastavac doneli?

Prema podacima Svetske organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), proizvodnja krastavaca i kiselih krastavaca porasla je na rekordnih 97,8 miliona tona u 2023.

Jeli su ga Vavilonci, spominje se u Epu o Gilgamešu, a u Evropu su krastavac doneli?
Foto: AK Grafika
41
0
0

Krastavac (lat. Cucumis sativus) jednogodišnja je biljka iz porodice tikvenjača (lat. Cucurbitaceae) koja potiče iz severne Indije, gde se uzgajao već 3000. pr. Hr., a odatle se proširio u Mesopotamiju i Evropu.

Jeli su ga Vavilonci i spominje se u njihovom Epu o Gilgamešu, a u Evropu su ga doneli Rimljani. Uzgoj krastavaca spominje se u spisima u Francuskoj u 9. veku, u Engleskoj u 14. veku, a u Severnoj Americi u 16. veku.

Plod je zelen, valjkast, tvrd, dug do 60 cm, a širok do 10 cm, jestiv je i sirov. Raste na stabljici u obliku loze penjalice. Sastoji se od 97 odsto vode, ima 9,7 kalorija na 100 grama. Bogat je vitaminima i mineralima. Deli se u tri glavne grupe: salatni, za kiseljenje (kornišoni) i bez semenki (hipoalergijski).

Globalna proizvodnja krastavaca
Staklenička i plastenička proizvodnja je skoro svugde prisutna (Foto: Shutterstock/Juri Bondar)

Prema podacima Svetske organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), proizvodnja krastavaca i kiselih krastavaca porasla je na rekordnih 97,8 miliona tona u 2023., u odnosu na 94,7 miliona tona u 2022.

Korišćena površina za uzgoj kreće se oko 2,2 miliona hektara i stabilna je poslednjih godina, dok je prosečni svetski prinos u 2023. iznosio oko 45 tona po hektaru.

Najveći svetski proizvođač je Kina

Kina je apsolutno dominantan faktor sa više od 80  odsto globalne godišnje proizvodnje od oko 80 miliona tona i to na površini od 1,33 miliona hektara. Slede Turska (1,9 miliona tona), Rusija (1,6 miliona t), Meksiko (1,04 miliona t), dok Ukrajina, Uzbekistan, Španija, SAD, Egipat, Kazahstan takođr beleže značajne količine proizvodnje.

Prema izveštaju FAO-a, globalna vrednost izvoza krastavaca u 2023. iznosila je 3,7 milijardi USD, što predstavlja rast od 10  odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Najveći izvoznici po vrednosti u 2023. godini su Španija (1,06 milijardi USD), Meksiko (812 miliona USD), Holandija (594 miliona USD), Kanada (532 miliona USD), Turska (76 miliona USD). Iz ovih podataka je vidljivo da su neke zemlje iz EU-a (Španija i Holandija), veliki igrači na svetskom tržištu krastavaca.

Paprika, od drevnih civilizacija do moderne prehrambene industrije

Što se tiče uvoza, tu prednjače Sjedinjene Američke Države sa 975.000 tona, zatim Nemačka, Velika Britanija, Holandija, Rusija...

Globalna proizvodnja krastavaca
Krastavac je bogat vitaminima i mineralima (Foto: Shutterstock/Dejan82)

Istovremeno, Indija je vodeći izvoznik fermentisanih krastavaca (gherkin) sa ukupnom količinom od 223.000 tona i izvoznom vrednošću od oko 223 miliona USD, podaci su theworldranking.com.

Borba protiv klimatskih promena

Klimatske promene umnogome su uticale na uzgoj krastavaca u celom svetu. Zato su proizvođači prisiljeni da se prilagode ovakvoj situaciji. Pre sveg,a upotrebljavaju otpornije i tolerantnije sorte, odnosno razvijaju hibride otporne na toplotu, sušu i bolesti.

Uvode najmodernije sisteme navodnjavanja kap po kap sa senzorima za pametno zalivanje pri čemu je ušteda vode čak do 60 odsto. Staklenička i plastenička proizvodnja je gotovo svugde prisutna, sprovode se brojne agrotehničke mere, te biološka zaštita i integrisana proizvodnja.

Što se tiče proizvodnje u regionu, u Srbiji je proizvodnja krastavca relativno stabilna sa prosečnom površinom od više od 3.503 hektara i sa prinosom od 12,48 t/ha. Prosečna proizvodnja u poslednjih deset godina (2013.-2022.) iznosila je 44.549 tona, stoji u izveštaju FAO-a.

Prema podacima tamošnjeg Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj je u 2022. godini proizvedeno 12.910 tona krastavaca i kornišona, od čega je na tržište plasirano 11.374 t, a za sopstvenu upotrebu preostalo je 1.536 t.

Globalna proizvodnja krastavaca
Proizvodnja krastavaca i kiselih krastavaca porasla je na 97,8 milijuna tona (Foto: Shutterstock/Max Maier)

Podaci iz Godišnjeg izvještaja o poljoprivrednoj proizvodnji za 2021. godinu, pokazuju da je u Bosni i Hercegovini proizvedeno 26.859 tona krastavaca, odnosno ostvareni su prinosi od 10,2 t/ha.

Globalna proizvodnja krastavaca dostigla je rekordan nivo, ali dominaciju i dalje drži Kina sa 80  odsto. Veći izvoz ostvaruju Španija, Meksiko, Holandija i Kanada, dok je Indija kralj kiseljenja (gherkin).

Staklenički uzgoj se pokazuje ključnim za stabilno snabdevanje, dok globalna površina stagnira, što naglašava nužnost inovacija i održive poljoprivrede kako bi se povećao prinos i zadovoljila rastuća potražnja.

*Naslovna fotografija: Shutterstock/PhotoJuli86 artistdesign.13


Tagovi

Globalna poljoprivreda Uzgoj krastavaca Kina FAO Španjolska


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.