Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Plastenička proizvodnja
  • 09.07.2023. 10:30

Kako zaštititi i čime prihranjivati paradajz u plasteniku?

Po oblačnom vremenu primjenjivati višu, a po sunčanom nižu koncentraciju đubriva.

Kako zaštititi i čime prihranjivati paradajz u plasteniku?
Foto: Depositphotos/Kingan77
  • 3.068
  • 116
  • 0

Zaštita paradajza je proces koji se odvija od rasada do završetka branja. Kako podeća agronom Živko Šašić iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi RS, najvažnije je proizvesti nezaražen rasad i imati zdravo zemljište gde će se taj rasad presaditi.

Ostala zaštita se odvija po planu koji je potrebno napraviti i na osnovu njega se radi preventivna tretiranja. Fungicide i insekticide s dužom karencom, kako navodi ovaj savetodavac, treba koristiti do početka branja, a nakon toga voditi računa o karenci i tretiranja vršiti između branja.

Aktivne materije

Zaštitu protiv bakterioze, plamenjače, pepelnice, sive i bele truleži vršiti fungicidima s aktivnim materija: pririmetalin, metiram, bakar-oksihlorid, metalaksil, azoktistrobin, ciprodinil, fludioksanil, piraklostrobin, boksalid, sumpor, dimetomorf i dr.

Redovno uklanjajte obolelo lišće i plodove (Foto: Depositphotos/Yarvet)

Protiv lisnih vaši, grinja, sovica, tripsa i tute za zaštitu koristiti insekticide s aktivnim materijama: emamektin-benzoat, abamektin, deltametrin, lambda-cihalotrin, hlorantraniliprol, metaflumizan i dr.

"Prilikom tretiranja između branja voditi računa o dužini karence i birati pesticide s kraćom karencom. Prvenstveno voditi računa o sivoj i beloj truleži i tuti koji nanose ozbiljne štete na paradajzu, a samim tim dolazi do smanjenja prinosa", napominje savetodavac istakavši kako je najbolji vid zaštite preventivno tretiranje i pravljenje plana.

Isto tako treba vršiti uklanjanje obolelog lišća i plodova u cilju smanjenja procenta zaraze.

Norme i intervali navodnjavanja

Navodnjavanje paradajza počinje od onog momenta kad se presadi u plastenik. Norme i intervali navodnjavanja prilagođavaju se fazi razvoja biljke. Posle presađivanja radi se prihrana NPK đubrivima formulacije 1:4:1 u količini od dva grama po biljci.

"U fazi intenzivnog porasta prihrana se obavlja NPK đubrivima formulacije 1:1:1 u količini od dva grama po biljci nedeljno. A, u fazi plodonošenja i intenzivnog branja prihrana se obavlja NPK đubrivima formulacije 2:1:3 ili 2:1:4 u količini od tri do četiri grama po biljci nedeljno, s tim da preporučenu količinu podelimo u dva ili tri puta", pojašnjava Šašić.

Uskoro na tržištu seme paradajza otporno na opasan virus

Isto tako u količini od dva grama po biljci nedeljno prihraniti sa kalcijumom i magnezijumom odvojeno od prihrane NPK đubrivima. Po oblačnom vremenu primenjivati višu, a po sunčanom nižu koncentraciju đubriva. Isto tako, po sunčanom vremenu norme i intervale prilagoditi fazi razvoje biljke i po potrebi vršiti navodnjavanje par puta dnevno s manjim normama.


Tagovi

Uzgoj paradajza Zaštita paradajza Navodnjavanje paradajza Živko Šašić Fungicidi Insekticidi NPK đubrivo


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.