Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj rasada
  • 29.01.2022. 15:00

Koju rasvetu odabrati za uzgoj sadnica i drugog bilja?

Pre setve uverite se da buduće sadnice imaju dovoljno svetlosti, a trebaće im najmanje 10 sati dnevne

Koju rasvetu odabrati za uzgoj sadnica i drugog bilja?
Foto: Depositphoto/EvgeniusD
  • 1.333
  • 37
  • 0

Kada želimo da gajimo rasad raznog bilja jedan od ograničavajućih faktora biće osvetljenje. Setva se obavlja tokom perioda zime ili ranog proleća kada su dani kraći, a intenzitet svetlosti manji. To može da dovede do niza problema. Najuočljiviji je izduživanje mladih biljaka koje rastu krhke, blede, slabije mehaničke strukture. Dolazi do poleganja, neotporne su na oboljenja i podložnije su propadanju. Kada ih presadimo, teško se ukorenjavaju, a lako mogu da "izgore" na dnevnom svetlu zbog direktnog delovanja sunca.

Pre setve pobrinite se da buduće sadnice imaju dovoljno svetlosti, a trebće im najmanje 10 sati dnevne.

Neophodna svetlost

Bez svetlosti one ne mogu da rastu i da se razvijaju, a seme nekih vrsta neće nići. Od količine koju biljke prime zavisi intenzitet rasta, mehanička stabilnost, otpornost na bolesti i štetočine, zametanje, odnosno buduća rodnost.

Vrste kojima je potrebno mnogo ovog resursa su sadnice povrća i cveća, a posebno se to odnosi na papriku, paradajz, patlidžan, petuniju. U zimskim mesecima trebaće i sukulentima kao i začinskom bilju. Ako se odlučite za uzgoj mikrobilja, taj faktor je jedan od osnovnih preduslova za uspešnu proizvodnju.

Veoma često možemo da vidimo kod amatera, koji sadnice uzgajaju u kućnim uslovima, bilje koje se izdužuje u pravcu prozora u potrazi za svetlom. Postoje različita priručna sredstva koja mogu da pomognu da se taj problem reši. Najjednostavniji način je da isečemo karton iznad visine do koje će narasti sadnice i obložimo je aluminijskom folijom. Odsjaj folije će povećati osvetljenost i sprečiće izduživanje. Treba biti oprezan, jer će se povećati temperatura što može dovesti do pojave "kuvanja" biljaka.

Upotreba aluminijumske folije za sprečavanje izduživanja rasada paprike (foto: Julijana Kuzmić)

Kako bi rešili problem njenog nedostatka, poželjno je da se nabavi adekvatna oprema, bilo da se radi o amaterskom ili o profesionalnom uzgajanju. Danas postoje razne fitolampe i sistemi rasvete koji se mogu prilagoditi svakom obimu proizvodnje.

Izbor rasvete

Rasvetna tela dolaze u svim oblicima, vrstama i veličinama. Mogu se nabaviti pojedinačne sijalice, sa i bez reflektora, grupe sijalica i mnoga druga rešenja. Šta ćete od ponuđenog koristiti, zavisi od vrste biljaka, vaših potreba, uslova u kojima obavljate uzgajanje, površinu koju osvetljavate.

Obratite pažnju do koje visine će narasti gajene biljke. Biće vam neopodan prostor iznad njih gde ćete montirati rasvetu.

Profesionalni uzgajivači trebalo bi da provere kako će je postaviti i kakvo je snabdevanje električnom energijom, kakve su instalacije. Da li će ih montirati na već postojeću armaturu plastenika ili će to biti posebni držači? Da li će imati sistem koji podiže i spušta lampe ili će one biti fiksirane? Da li će im biti potrebne samo lampe koje zrače određeni spektar ili će to biti širok spektar osvetljenja? Pre svega trebalo bi videti sa kakvim finansijskim sredstvima raspolažemo i šta je prihvatljivo i najbolje rešenje za uspešnu proizvodnju.

LED i fluorescentna

Obična sijalica u sobnoj lampi neće pružiti dovoljno svetla odgovarajućeg spektra za biljke. Bolje je koristiti namenske lampe. Što se tiče izbora rasvetnih tela, često se susrećemo sa fluorescentnim, uključujući kompaktne, osnovne ili pak T5 fluorescentne cevi velike snage. Poslednje se smatraju najboljim izborom kada su biljke u pitanju. Postoje i jeftinije varijante koje nisu toliko prilagođene njihovom uzgajanju, ali mogu zadovoljiti potrebe amatera. Pogodnije su za uzgajanje mikrobilja, jer se mogu montirati nisko iznad njega.

Flourescentna svetla su česta u upotrebi (foto: Depositphoto/Wirestock)

LED svetla se smatraju standardom u rasadničarskoj proizvodnji. Efikasnija su od fluorescentnih. Troše manje struje, a time je i račun manji. Sastoje se iz dioda i dolaze u većem rasponu veličina, oblika, daju više svetla. Skuplja su, ali trajnija. 

Prilagođavanje potrebama

Spektar osvetljenja se razlikuje. Ukoliko želite da uzgajate sobne biljke, biće vam dovoljno ono širokog spektra koje ima izbalansiran balans plave i crvene svetlosti.

Za profesionalne uzgajivače važno je da izaberu rasvetna tela određenog spektra ili da se mogu prilagođavati. Na taj način se deluje na rezultat uzgajanja.

Plavo svetlo forsira rast zelene mase i daje biljke kratkih i debljih stabljika. Povoljno je za rast sadnica i mikrobilja. Previše plavog spektra tokom vremena može da dovede do zakržljalosti.

Crveni deo svetlosti forsira stvaranje cvetova i cvetanje. Previše crvenog svetla učiniće da biljke budu izdužene i tanke.

Obratite pažnju na temperaturu koju na ovaj način možete napraviti. Od toga će zavisiti i visina na koju postavljate lampe.

Rasad povrća se dobro razvija kada je vrednost vidljive svetlosti koju emituju lampe između 2.000 do 3.000 lumena/m². Ovo je prosečna vrednost, a prilagođava se vrsti biljaka i njihovim zahtevima. Kod profesionalnog uzgajanja potrebno je izračunati potrebno osvetljenje i broj rasvetnih tela kako bi obezbedili efikasnost tokom proizvodnje na celoj površini.


Tagovi

Rasveta LED svetlo Sadnice Osvetljenost Fluorescentna rasveta Lampe Fitolampe Uzgoj rasada


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.