Planinski prevoj Jabuka, na visini od 1.250 metara nadmorske visine iznad Prijepolja, jutros je osvanuo pod snežnim pokrivačem.
U brojnim krajevima zemlje, posebno u brdsko-planinskim područjima, ovih dana beleže se neuobičajeno niske noćne temperature za ovo doba godine. Na pojedinim lokalitetima zabeležen je i jutarnji mraz, a kako prenosi RINA, planinski prevoj Jabuka, na visini od 1.250 metara nadmorske visine iznad Prijepolja, jutros (16. maj) je osvanuo pod snežnim pokrivačem.
"Sneg je počeo da pada još u ranim jutarnjim časovima, a temperatura se spustila na svega 1 stepen Celzijusa. Bele pahulje nisu ostale samo prolazna pojava – sneg se brzo primio i prekrio okolnu prirodu, stvarajući neobičnu zimsku atmosferu usred maja", kažu meštani za ageniciju RINA.
Zbog ovakvih iznenadnih vremenskih neprilika, poljoprivrednici, ali i hobisti, strahuju za bilje koje je već izniklo. Kolebanja temperature izazivaju stres kod biljaka, što može dovesti do stagnacije u razvoju, pa čak i potpunog propadanja, naročito kod kultura osetljivih na mraz i hladnoću, poput onih iz porodice Cucurbitaceae (tikvenjače), u koju spadaju krastavac i lubenica.
Proizvođači treba dodatno da se pripreme za predstojeće, najavljene hladnije dane, podižući niske tunele na lubenicu, kao i postavljanjem agro folije na krastavac.
Osim toga biljci je potrebna, izbalansirana ishrana kako bi bila u što boljoj kondiciji i kako bi mogla da prebrodi stresne momente kakvi nastaju usled niskih temperatura i izraženijih kolebanja. Pored tikvenjača, na ovakve vremenske prilike su osetljive i leguminoze (mahunarke) porodica Fabaaceae, kao što su pasulj, boranija, soja i druge.
Prema aktuelnoj prognozi RHMZ, najavljenja najniža temperatura za sutra, 17. maj, biće čak minus 2 stepena Celzijusa u regionima Kopaonika i Zlatibora, dok će dnevne ići do 19 podeoka u nekim krajevima zemlje, što je ogromna temperaturna razlika. U ovakvim okolnostima, sve povrtasrke kulture na otvorenom, koje nisu tolerantne na hladnoću, doživljavaju šok, usled kojeg nemaju normalan rast i razviće, te stagniraju, postepeno žute i potpuno propadaju. Osetljivije su na pojavu patogena i napad insekta.
Važno je redovno i umereno hraniti gajene kulture i preventivno primenjivati fungicidne tretmane. Na tržištu se mogu pronaći mnoga folijarna, tečna đubriva na bazi amino kiselina, enzima, mikroelemenata koji povoljno deluju na stresne situacije. Dobro bi bilo primeniti ih pre i posle niskih temperatura.
Takođe, postoje folijarna đubriva organskog i neorganskog porekla koje je dobro primenjivati kako bi usevi bili otporniji i u boljoj kondiciji.
Tagovi
Autorka