Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita krompira
  • 10.07.2025. 07:30

Povećana brojnost krompirovog moljca. Kako zaštiti rane, srednje, a kako kasne sorte?

"Od trenutka kada cime počnu da žute, pa sve do vađenja krtola, krompirov moljac može u potpunosti da ugrozi prinos", navodi PIS

Povećana brojnost krompirovog moljca. Kako zaštiti rane, srednje, a kako kasne sorte?
Foto: AK grafika
57
3
0

Tropske temperature koje su trajale danima ubrzale su razvoj krompirovog moljca (Phthorimaea operculella) i istovremeno podstakle propadanje nadzemne mase srednjih sorti krompira i stvaranja pukotina u zemljištu. Iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja (PIS) upozoravaju da počinje rizičan period za zaštitu od ove, najznačajnije štetočine krompira.

Trenutna situacija na terenu, po sortama, je sledeća:

  • Rani sortiment: vađenje je u toku ili se očekuje u narednim danima.
  • Srednjestani (letnje/industrijske) sortiment: cime žute i propadaju.
  • Kasni sortiment (jesenje sorte): cime su zelene i vitalne.

"Od trenutka kada cime počnu da žute, pa sve do vađenja krtola, krompirov moljac može u potpunosti da ugrozi prinos", navode iz ove službe.

Povećani ulovi moljca

Na feromonskim klopkama registruju se povećani ulovi ove štetočine, naročito u regionima Leskovca, Niša, Negotina, Jagodine, Kuršumlije, Kosovske Mitrovice, Novog Pazara, Šapca, što su ujedno i područja sa tradicionalno visokim brojnostima moljca.

"U ostalim regionima, beleže se pojedinačni, ali kontinuirani ulovi moljca. U toku je preklapanje leta II i III generacije ove štetočine."

Krompirov moljac - dve mere zaštite su najvažnije

Visoke temperature u prethodnim danima ubrzale su razvoj III generacije, koja u usevima krompira najčešće nanosi štete. Poseban rizik stvorio je dug sušni period bez padavina, jer se u pukotinama zemljišta ženke lakše spuštaju do krtola. Zato postoji rizik od nastanka štete od krompirovog moljca, te je veoma važno preduzeti sve mere kontrole.

Šta preduzeti?

Za rani sortiment (pri vađenju krtola) treba odmah vaditi krtole po propadanju cime – nikako ih ne ostavljati na njivi tokom noći.

"Zaštititi objekte za čuvanje: temperature ispod 10 °C, svi ulazi i prozori pokriveni gustim mrežama. Biološka zaštita pri unošenju u objekte - Ozoneem Trishul 1 % EC (azadirachtin) u koncentraciji 0,3 %", navodi PIS.

Za srednji sortiment i u slučaju da je kasni sortiment u fazi žućenja i propadanja cime, potrebno je zemljište održavati navodnjavanjem kako bi se sprečile pukotine kroz koje ženke polažu jaja na krtole.

Hemijsku zaštitu u ugroženim regionima (Leskovac, Niš, Negotin, Jagodina, Kuršumlija, Kosovska Mitrovica, Novi Pazar, Šabac) sprovoditi registrovanim preparatima na bazi neke od aktivnih materija: cijantraniliprol, cipermetrin, deltametrin, hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin, lambda-cihalotrin ili metaflumizon.

"Za kasni sortiment, gde je cima zelena i u dobroj kondiciji, očuvati nadzemnu masu i nastaviti zaštitu od patogena (plamenjače, crne pegavosti) prema regionalnim preporukama."

Kada je moljac u pitanju, kompaktnim zemljištem i zdravom cimom onemogućava se ženki pristup krtolama za polaganje jaja.

Naslovna fotografija: AK grafika/PIS Srbija


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

PIS Krompirov moljac Zaštita krompira Povećana brojnost Rani sortiment Kasni sortiment


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".