Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proizvodnja tikvica
  • 16.07.2023. 16:30

Tikvice u drugom usevu: Svi detalji uzgoja na otvorenom

Uvek je bolje napraviti veće međuredno rastojanje iz razloga lakše zaštite i lakšeg branje jer tikvica ima veliku nadzemnu masu.

Tikvice u drugom usevu: Svi detalji uzgoja na otvorenom
Foto: Depositphotos/stokkete
  • 315
  • 24
  • 0

Tikvice u drugom usevu se uglavnom koriste kao sasvim mlade za varivo. Reč je o onima kratke vegetacije, koje se gaje uz obavezno zalivanje. Sada je vreme da ih presadite na otvorenom, odnosno na već postavljenu malč foliju sa sistemom za navodnjavanje.

Pazite na faze razvoja

Međuredno rastojanje kreće se od 1,4 do 1,6 metara, a redno od 0,9 do jedan metar u zavisnosti od hibrida i vremena presađivanja. Prema rečima savetodavca Živka Šašića iz Poljoprivredne savetodavne službe RS, uvek je bolje napraviti veće međuredno rastojanje iz razloga lakše zaštite i lakšeg branje jer tikvica ima veliku nadzemnu masu.

"Posle presađivanja radi se prvo navodnjavanje i prihrana NPK đubrivima formulacije 1:4:1 ili 1:5:1 u količini od dva grama po biljci nedeljno", navodi ovaj stručnjak, uz napomenu da je potrebno norme i intervale navodnjavanja prilagoditi fazi razvoja biljke, tako da u svakoj narednoj fazi povećavamo i norme i intervale jer tikvica ima veliku nadzemnu masu pa je evapotranspiracija velika.

U fazi intezivnog branja navodnjavanje treba raditi nekoliko puta dnevno ako su dnevne temperatura iznad proseka. Posle prihrane u prvoj fazi prelazimo na drugu fazu razvoja i NPK đubrivo formulacije 1:1:1 u količini od četiri grama po biljci nedeljno, a preporučenu količini podeliti u dva puta u toku sedam dana.

"Druga faza završava početkom branja, a posle toga počinje treća faza razvoja i prihrana se radi NPK đubrivima formulacije 2:1:4 u količini od 4 g/biljci/sedmično isto podeljeno u dva puta u toku sedam dana. Takođe, svakih sedam do deset dana uraditi prihranu kalcijumom i magnezijumom u količini od 2 g/biljci", navodi Šašić, a preporuka je ova đubriva korisititi sama prilikom prihrane.

Međuredni prostor

Održavanje međurednog prostora može se raditi hemijskih i mehaničkim putem. Od hemijskih sredstava možemo korisiti totalni herbicid ili herbicide sa aktivnom materijom: pendimetalin i s-metolahlor.

"Potrebno je pripaziti da drift prilikom tretiranja ne ošteti nadzemu masu tikvice. Isto tako, obolelo lišće i plodove iznositi sa parcele jer na taj način procenat dalje zaraze smanjujemo na minmimum", napominje stručnjak.

Prvu zaštitu tikvice obavite par dana nakon presađivanja fungicidima na bazi bakra, a sledeći fungicidom protiv plemenjače, bakterioze i pepelnice sa aktivnom meterijom: fosetil aluminijum, azoksistrobin, ciprodinil, fludioksanil i drugo. Za zaštitu protiv lisnih vaši, tripsa i grinja primenjivati insekticide sa aktivnim materijama: deltametrin, abamentin, flonikamid i drugo. Prilikom zaštite voditi računa o karenci, pa tako pesticide sa dužom karencom primenjivati pre branja. Isto tako, prilikom svakog narednog tretiranja menjati aktivnu materiju da ne bi došlo do rezistentnosti.


Tagovi

Sadnja tikvice Zaštita tikvice Održavanje međurednog prostora Živko Šašić Tikvice na otvorenom Prihrana


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]