Luk je biljka dugog dana, ali ako je stavite u uslove kratkog dana onda najviše raste nadzemni deo.
Mladi luk je jedna od najdominantnijih zimskih povrtarskih kultura koja se pretežno uzgaja u periodu zime i ranog proleća. Sadi se iz lukovice ili arpadžika, a u retkim slučajevima direktno iz semena, iako u skorije vjeme postoji mnogo hibrida namenjenih isključivo za proizvodnju mladog luka.
"Luk je biljka dugog dana, ali ako je stavite u uslove kratkog dana onda najviše raste nadzemni deo biljke tj. vegetativni dio biljke", navodi savetodavac Živko Šašić, iz Resora za pružanje stručnih usluga PSSRS.
Sadi se u dobro pripremljenu zemlju mrvičasto-praškaste strukture veličine čestica od 0,5 do 5 milimetara. Prema rečima ovog savetodavca, priprema zemljišta je bitna iz dva razloga - da omogući lakšu sadnju (posebno iz arpadžika), te da herbicid ostvari što bolje delovanje.
Luk se sadi na već napravljene gredice, sa međurednim razmakom od oko 15 centimetara i rednim razmakom od dva do četiri centimetra, a potom se navodnjava u dva do tri intervala sa manjim normama.
"Nekoliko dana nakon navodnjavanja obaviti zaštitu herbicidom protiv širokolisnih i uskolisnih korova. Najčešće se koriste herbicidi sa aktivnom materijom: pendimetalin ili s-metolahlor. Isto tako, postoji i prirodan način suzbijanja korova, može se obaviti malčiranje, najčešće slamom", pojašnjava Šašić dodavši kako taj način ima dvojaku ulogu: štiti od korova i služi kao termoizolator.
Sledeće navodnjavanje treba uraditi kada se za to stvore uslovi tj. kada zemlja postane suva, i kada vremenske prilike to dozvole.
Prva prihrana luka obavlja se azotnim đubrivima (KAN ili AN) u količini od 150 do 200 kg/ha i to kada je u fazi tri do četiri lista, a sledeća 15-ak dana kasnije. Preporuka savetodavca je i da se tretira biostimulatorima kako bi se umanjio stres biljke, ako dođe do naglih klimatskih promena.
Zaštita mladog luka, prvenstveno se ogleda u preventivnim tretiranjima.
"Prva dva tretmana trebalo bi obaviti fungicidima na bazi bakra, koji štite od bakterioza i plamenjače. U rano proleće kada počne intenzivnije navodnjavanje i prihrana, a dnevne temperature budu u porastu potrebno je obaviti tretiranje protiv lisne pegavosti i truleži glavice luka fungicidima sa aktivnom materijom: boskalid, piraklostrobin, ciprodinil i drugi", savetuje Šašić, dodavši i da je ovo tretiranje jako važno kako bismo sačuvali lisnu masu, jer od nje zavisi i kvalitet mladog luka.
Luk se čupa, čisti, pere i pakuje kada ima dobro razvijenih do šest do 10 listova, odnosno kada je visina biljke oko 50 centimetara.
Tagovi
Autorka