Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sedam saveta
  • 22.09.2024. 10:00

Zelena salata tokom jeseni i zime može da daje izdašne prinose, evo kako

Ove mere će vam pomoći da uzgoj bude uspešan, a vaša salata zdrava i ukusna.

Zelena salata tokom jeseni i zime može da daje izdašne prinose, evo kako
Foto: Jasmin Hodžić
  • 394
  • 47
  • 0

Uz pravilnu pripremu i brigu, zelena salata u plasteniku tokom jeseni i zime može dati izdašne prinose. Ključni faktori su korišćenje malč folije i sistema "kap po kap", zaštita od puževa, kontrola temperature, kao i redovno održavanje idealnih uslova. 

Dakle, sadnja zelene salate u plasteniku tokom jesenje-zimskog perioda može biti vrlo uspešna ako se pridržavate određenih pravila. U nastavku donosimo sedam ključnih na koje treba da obratite pažnju kako bi ona rasla zdravo i bez problema. 

1. Obavezna malč folija i sistem "kap po kap"

Malč folija je neophodna za kontrolu korova, očuvanje vlažnosti i regulaciju temperature zemljišta. Ova folija štiti zemljište od gubitka vode, čime smanjuje učestalost zalivanja, a istovremeno sprečava rast korova koji bi mogao da oduzima hranljive materije salati.

Sistem zalivanja "kap po kap" je idealan za plastenike jer omogućava ravnomerno i precizno navodnjavanje. Time se osigurava da svaka biljka dobije potrebnu količinu vode bez prekomernog vlaženja tla, što može izazvati truljenje korena.

2. Koristite pužomor za zaštitu salate

Puževi predstavljaju jednu od najvećih pretnji za zelenu salatu, posebno u vlažnim uslovima plastenika tokom hladnijih meseci. Ove štetočine mogu da unište čitave zasade ako se ne koriste odgovarajuće mere zaštite.

Ovu namirnicu sigurno imate kod kuće - pomaže u borbi protiv puževa golaća

Pužomor je veoma efikasan u njihovom suzbijanju, a preporučuje se njegova primena odmah nakon sadnje kako bi se sprečilo širenje štete.

3. Kontrola temperature u plasteniku

Tokom jeseni i zime, važno je održavati optimalnu temperaturu u plasteniku. Salata preferira hladnije uslove, ali je ojetljiva na mraz. Idealna temperatura za rast je između 10°C i 20°C. Koristite ventilacione otvore i grejače kako biste održali ovu temperaturnu ravnotežu, ai i izbegli nagle promene koje bi mogle da uspore rast ili oštete biljke.

4. Izbor odgovarajućih sorti salate

Nisu sve sorte salate jednako otporne na hladnoću. Prilikom sadnje u jesen i zimu, birajte sorte koje su prilagođene hladnijim uslovima, poput Lollo Rosso, Batavije ili Romaine. Ove sorte su otpornije na niske temperature i daju bolje prinose u plastenicima tokom hladnijih meseci.

5. Redovno provetravanje plastenika

Iako su temperature niže, važno je redovno provetravati plastenik kako biste sprečili prekomernu vlagu i pojavu plesni ili gljivičnih oboljenja. Vlažnost vazduha je kritičan faktor za zelenu salatu, jer prekomerna vlaga može da uzrokuje bolesti poput pepelnice i truleži. Provetravanje pomaže održavanju optimalne mikroklime.

6. Pravilno đubrenje

Zelena salata ima relativno niske zahteve za hranljivim materijama, ali je važno osigurati uravnoteženu ishranu, posebno tokom hladnijih meseci kada zemljište prirodno postaje manje plodno. Koristite organska ili mineralna đubriva bogata azotom, što će podstaći zdrav rast lisne mase.

Ne preterujte sa đubrenjem

Đubrenje treba da bude umereno, jer prekomermo može dovesti do lošijeg kvaliteta salate.

7. Kontrola svetlosti

Iako su dani kraći u jesenje-zimskom periodu, salata i dalje zahtiva određenu količinu svetlosti za fotosintezu. Postavite plastenik na sunčano mjsto kako biste maksimalno iskoristili dnevnu sjetlost. Ako je potrebno, možete koristiti i LED lampe za dopunsko osvetljenje, kako bi salata imala kontinuiran rast čak i u periodima slabijeg prirodnog svetla.


Tagovi

Uzgoj salate Zimska salata Jesenja salata Zelena salata Veći prinosi Korisni saveti


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.