Zbog smanjenja ponude i boljeg pristupa izvoznim tržištima, RaboResearch očekuje rast cena svinjetine u Evropi tokom 2025. godine
Evropski sektor svinjetine mogao bi značajno da profitira od aktuelnih globalnih trgovinskih napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, ocenjuju analitičari RaboResearcha, piše Nieuweoogst.
Iako su dve najveće svetske ekonomije privremeno, na 90 dana, smanjile carine jedna drugoj, dugoročni efekti poremećaja u globalnoj trgovini već su vidljivi, posebno na tržištu svinjetine.
Kina, koja i dalje ostaje najveće svetsko tržište za izvoz tog mesa, uprkos pokušajima samodovoljnosti, uvozi manje od pet posto ukupne potrošnje, ali te količine i dalje predstavljaju ogromne brojke. S obzirom na to da su kineski uvoznici pod pritiskom zbog smanjenja marži, potražnja se sve više usmerava prema evropskim i južnoameričkim proizvođačima.
Za američke izvoznike, carine su rezultirale padom vrednosti klaničkih nusproizvoda. Kina je donedavno činila više od polovine ukupnog američkog izvoza tih proizvoda.
Sada kada je kinesko tržište gotovo u potpunosti zatvoreno za američke proizvođače, ti proizvodi završavaju na drugim tržištima, ali po nižim cenama. S druge strane, Evropa bi, prema procenama RaboResearcha, mogla upravo u Kini da poveća izvoz takvih nusproizvoda.
U Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji proizvodnja svinjetine je u 2024. porasla za dva odsto, ali se u 2025. očekuje pad od 1,5 odsto. Populacija svinja u EU smanjila se za 1 odsto, dok se broj krmača smanjio za 3,4 odsto.
Najveći pad zabeležen je u Holandiji od čak 14 odsto, uglavnom zbog odustajanja brojnih farmera od proizvodnje. Nasuprot tome, Njemačka, Danska i nekoliko manjih zemalja beleže blagi rast broja svinja
Zbog smanjenja ponude i boljeg pristupa izvoznim tržištima, RaboResearch očekuje rast cena svinjetine u Evropi tokom 2025. godine. Ponovno sticanje statusa zemlje slobodne od slinavke i šapa omogućiće Nemačkoj veći izvoz, dok 10-postotna carina koju SAD primenjuje na evropsku svinjetinu verovatno neće imati značajan uticaj na trgovinu.
U 2024. godini, među glavnim evropskim izvoznicima svinjetine u SAD bili su Danska, Poljska, Španija, Italija i Holandija. Ipak, povećane mogućnosti izvoza prema Kini verovatno će nadoknaditi gubitke izazvane padom trgovine s Amerikom.
Trgovinske napetosti imaće i uticaj na tržišta sirovina, najpre na sojinu sačmu. Iako ovo predstavlja izazov za američke poljoprivrednike, istovremeno smanjuje troškove stočne hrane za američke uzgajivače svinja, delimično ublažavajući negativne posledice carina.
Analitičari RaboResearcha procenjuju da će trgovinska politika negativno uticati na investicije u američko svinjogojstvo, dok bi drugi regioni mogli da beleže nešto brži rast.
Troškovi stočne hrane i dalje su nepredvidivi. U 2025. godini očekuje se njihov pad u Severnoj Americi, jugoistočnoj Aziji i Evropi, dok će u Južnoj Americi troškovi rasti zbog snažne potražnje za stočnom hranom i nestabilnosti valuta.
Zabrinutost na tržištu dodatno pojačavaju izbijanja bolesti poput slinavke i šapa u Evropi i Južnoj Koreji, dok afrička svinjska kuga ostaje nerešen problem u Severnoj Americi, EU i Aziji.
Tagovi
Autor