Pretraživanje tekstova
Ako uporedimo nivoe cena u zemljama sa indeksom prosečnog nivoa EU od 100, rezultati pokazuju da je u 2019. cena hleba i žitarica bila najviša u Danskoj, dok je najniža u Rumuniji.
U 2019. godini cena hleba i žitarica u nekim razvijenim zemljama Evropske unije bila je i do tri puta viša u odnosu na manje razvijene, najnoviji su podaci Eurostata.
Ako uporedimo nivoe potrošačkih cena u zemljama sa indeksom prosečnog nivoa EU od 100, rezultati pokazuju da je u 2019. cena hleba i žitarica bila najviša u Danskoj (s indeksom nivoa cena od 151), a sledile su Austrija (133), Luksemburg i Finska (obe po 125).
Nasuprot njima, najniži indeks imale su Rumunija (sa indeksom cena od 53), a sledi je Bugarska (65) i Poljska (70).
Ako posmatramo cenu pola kilograma svežeg belog hleba, norveško stanovništvo u gradu Stavangeru i Trondhajmu spremno je da plati najviše i to čak do tri evra (oko 350 dinara). Odmah iza njih je švajcarski grad Lozana sa cenom od 2,80 evra (330 dinara), a u tom rangu su i danski Odense i islandski Rejkjavik.
Sa druge strane, stanovnici Kišinjeva u Moldaviji, ukrajinskog Mikolajva i ruskog Perma imaju najnižu cenu hleba, tek 0,31 EUR (36 dinara), navodi Numbeo.
U Beogradu je cena hleba oko 50 dinara, a kada je reč o susednim zemljama, Dubrovnik ima čak najskuplji hleb u Hrvatskoj - oko 170 dinara za pola kilograma ove namirnice, u Sarajevu ćete za isto izdvojiti 62 dinara, a u Budimpešti 86 dinara.
Tagovi
Evropska unija Cene Hleb Indeks
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja