Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kafa i lekovi
  • 17.07.2024. 12:00

Može li kafa da smanji terapijski efekat leka?

Mnogi od nas uživaju u ispijanju kafe. Mnogi pate i od hipotireoze, pa je važno znati da spijanje ovog napitka utiče na apsorpciju određenih lekova. Šta kažu stručnjaci možete videti u nastavku teksta.

Može li kafa da smanji terapijski efekat leka?
Foto: shutterstock/Studio Neeby
  • 188
  • 10
  • 0

Kafa, piće bez kojeg većina ne može, spominje se kao sredstvo koje snižava efekat terapije lekovima za hipotireozu.

Naime, ona predstavlja stanje nastalo kao posledica smanjenog lučenja hormona štitne žlezde, a levotiroksin, liotriks i drugi, nazivi su lekova koje upotrebljavaju osobe koje imaju takvu oslabljenu funkciju ove žlezde. 

Da li omiljeni napitak ometa apsorpciju lekova saznaje foodfacts.news.

Uzimanje kafe i drugih pića koja sadrže kofein mogu uticati na apsorpciju tableta levotiroksina u probavnom sistemu“, kaže profesor dr Darko Kaštelan, predsednik Hrvatskog društva za endokrinologiju i dijabetologiju.

Moguće je, pojašnjava, da se to događa zbog ubrzanja motiliteta creva i blagog laksativnog učinka. Međutim, tačan mehanizam nije do kraja razjašnjen.

“Zato se ne preporučuje konzumiranje kafe pre nego što prođe jedan sat od uzimanja levotiroksina“, zaključio je.

Sat vremena razmaka 

Slaže se sa tim i specijalista nutricionizma, Dragana Lošić iz zdravstvene ustanove Health Express ističući da je dokazano da može narušiti apsorpciju određenih formulacija levotiroksina.

Kao i profesor dr Kaštelan, navodi da treba izbegavati istovremeni unos jer kofein povećava pokretljivost creva i može smanjiti apsorpciju zbog ubrzanog prolaska kroz probavni sistem.

Prema njenim rečima, Soft gel (Tirosint) i tečni oblici levotiroksina (Tirosint-Sol) se apsorbuju puno brže od standardnih formulacija i mogu se uzimati sa kafom.

Ipak, dodaje da osim uticaja na lek na hipotireozu, ovaj često korišćeni napitak može uticati i na antidepresive, antihipertenzive, antidijabetike, antibiotike, lekove za astmu (teofilin), lekove za osteoporozu, lekove za prehladu (pseudoefedrin) i one za Alchajmerovu bolest.

Zbog potencijalne interakcije preporuka je da između uzimanja kafe i određenog leka ili dodatka ishrani prođe najmanje sat vremena kako bi bio postignut željeni terapijski učinak“, poručuje dr Lošić.

Lek za hipotireozu najbolje uzeti natašte

Iz poliklinike Petrušić dr Ante Petrušić, istog je mišljenja kao i Kaštelan i Lošićeva, odnosno, smatra da kafa definitivno umanjuje terapijski učinak leka za hipotireozu.

Njegova preporuka je da uzimamo lek natašte, dakle na prazan želudac, najmanje pola sata pre konzumiranja bilo koje hrane ili napitka osim vode.

Navodi da postoje i drugi lekovi na koje bi kafa mogla da utiče ako se konzumira u jako kratkom intervalu sa lekom.

To su, na primer, blokatori protonske pumpe koji smanjuju kiselost želudačnog soka“, ističe ovaj lekar pojašnjavajući da su to lekovi za bolesti i stanja poput peptičnog ulkusa, gastritisa i gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB).

Kafa ima suprotan učinak od blokatora protonske pumpe, ona pojačava lučenje želudačnog soka i nekada se koristila za ispitivanje maksimalne kiselosti želudačnog soka.

To je bila jedna od dijagnostičkih metoda za dokazivanje artrofije žlezda želudca ili njihove pojačane aktivnosti“, otkriva Petrušić.


Tagovi

Darko Kaštelan Dragana Lošić Ante Petrušić Kafa Lekovi za hipotireozu Smanjen terapijski efekat Kofein iz kafe


Autorka

Suzana Jović

Više [+]

Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/