Pretraživanje tekstova
"Želim poljoprivredniku da platim poštenu cenu. Ne radi se uvek samo o zarađivanju novca, morate učiniti nešto i za svoju domovinu, a ne samo profit, profit, profit", rekao je vlasnik pekare i poslastičarnice Hajnrih Bek.
Cena mleka u Nemačkoj trenutno je oko 45 centi (oko 53 dinara), dok je organsko 10 centi više (oko 65 dinara). Ipak, poznati pekar u južnoj Nemačkoj svom dobavljaču plaća litar po ceni perece, gotovo jedan evro, tačnije 95 centi (111 dinara).
Vlasnik pekare i poslastičarnice "BeckaBeck" Hajnrih Bek, već nekoliko godina ima ugovor sa svojim dobavljačem mleka Trosterhofom.
"U razgovoru sa farmerom jedno je vodilo drugome. Cena bi trebalo da bude poštena i obe strane bi trebalo da imaju koristi", rekao je Bek za Agrarheute.
Njemu je pereca glavno pecivo, a za pripremu testa koristi mleko. Sada mu Trosterhof svaki dan isporučuje 200 do 400 litara koje koriste za razne pekarske proizvode.
Bek je rekao da je dogovor dobar za obe strane.
"Želim poljoprivredniku da platim poštenu cenu. Ne radi se uvek samo o zarađivanju novca, morate učiniti nešto i za svoju domovinu, a ne samo profit, profit, profit."
Njegova filozofija bila je: "Mora biti dobrog ukusa, mora dolaziti iz regije i ako je organsko, još bolje."
Rekao je kako su im važni svih 40 poljoprivrednika od kojih nabavlja sirovine. U poređenju sa mlekom koje je prethodno kupovao, ovo organsko sirovo ima veći procenat masti, što utiče na kvalitet proizvoda. To znači da duže ostaju sveži i sočni, kaže on.
Bek trenutno ima 20 ispostava u Baden-Virtembergu, a snabdeva i neke prodavnice. Firmu vodi od 1990. godine, a kaže kako ne želi da dalje širi poslovanje, jer to onda više ne bi bio porodični posao.
Tagovi
Cena mleka Otkupna cena mleka Hajnrih Bek Organsko mleko Mleko u Nemačkoj
Autorka
Više [+]
Karolina je magistrirala agroekonomiju, sa iskustvom u poljoprivredi, a svoje znanje i savete deli sa čitaocima Agrokluba!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!