Pretraživanje tekstova
Izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u prva četiri meseca ove godine pao je za 2,6 odsto.
Srbija je u prva četiri meseca ove godine zabeležila pad izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za 2,6 odsto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
Vrednost izvezenih proizvoda iznosila je 887,6 miliona dolara, što čini 21 odsto ukupnog izvoza. No, pad je zabeležen i kod uvoza, ali sa 12,1 odsto ili ukupnom vrednošću od 456,6 miliona dolara, taj pad je ipak znatno manji od pada izvoza.
Mnogo je uzroka ovakvog konačnog stanja i lošeg rezultata spoljnotrgovineske razmene Srbije, a agroekonomista, Vojislav Stanković je za Blic istakao kako je za ovaj pad vrednosti uvoza kriva smanjena tražnja na domaćem tržištu prehrambenih proizvoda te dodao da domaći potrošači za hranu, po članu domaćinstva, na raspolaganju imaju 62 evra mesečno, a smanjena kupovna moć i tražnja predstavljaju veću uvoznu zaštitu od carinskih opterećenja, sa izuzetkom sirovog i termički obrađenog mleka i mlečnih proizvoda.
Ovome je svakako doprinela i situacija u mlekarskom sektoru Srbije. Loši pregovori koji su srpske proizvođače mleka doveli u neravnopravan položaj u odnosu na evropske kolege, na kraju su rezultirali katastrofalnim stanjem u tom sektoru, a država nastoji kroz nedavni otkup mleka u prahu za robne rezerve i uvođenjem prelevmana popraviti stanje. No, mmnogi smatraju kako su to samo vatrogasne mere, dok na dugi rok neće spasiti srpski proizvođače.
Srbija najviše izvozi kukuruz, jabuke, smrznute maline, suncokretovo ulje, šećer, bezalkoholna pića i cigarete, dok se njaviše uvoze banane, pomorandže, sirova kafa, jabuke, semenke suncokreta, duvan, svinjsko meso te preparati na bazi ekstrakta i esencija. Osim zemalja EU i CEFTA - e, značajan partner Srbije je i Ruska Federacija sa kojom je potpisan i bilateralni sporazum o liberalizaciji trgovine, no Srbija mogućnosti tog sporazuma ne koristi dovoljno. Rusko tržište je zaista ogromno i Srbija bi se trebala više potruditi kako bi se izvoz na to tržište povećao. Vrednost izvoza u Rusku Federaciju iznosi skromnih 79 milona dolara, dok prema zemljama CEFTA - a vrednost izvoza čini 256 miliona dolara, a beleži se uvoz od 38 miliona dolara.
Foto: depositphotos.com; sergioz
Tagovi
Vojislav Stanković Pad izvoza Poljoprivredni proizvodi Prehrambeni proizvodi Domaće tržište Tražnja Spoljnotrgovina razmena Mlekarski sektor Srpski proizvođači Rusko tržište CEFTA
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!