Pretraživanje tekstova
Svet će do 2034. jesti više mesa, mleka i jaja, posebno u zemljama u razvoju sa rastućim životnim standardom, a 22 odsto svih konzumiranih kalorija dolaziće iz uvoza, stoji u saopštenju FAO-a
Globalna proizvodnja životinjskih proizvoda, uključujući i morske plodove, porašće za 14 odsto u sledećih deset godina jer se očekuje da će potrošnja nastaviti da raste sa povećanjem od oko šest odsto po glavi stanovnika, navodi Poultry World.
Prognozu su objavile Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu FAO i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj OECD u zajedničkom izveštaju o budućnosti proizvodnje i potražnje za hranom do 2034. godine.
Najveći rast potrošnje životinjskih proizvoda očekuje se u zemljama u razvoju sa rastućim životnim standardom. Ipak, zemlje sa visokim prihodima i dalje će prednjačiti u apsolutnoj potrošnji, dok će u najsiromašnijim regijama ona ostati niska.
"Očekuje se da će se proizvodnja mesa, mlečnih proizvoda i jaja povećati za 17 odsto, dok će se ukupne globalne zalihe stoke - goveda, ovaca, svinja i živine, povećati za sedam odsto. U zemljama srednjeg dohotka rast potrošnje podstaknut je i porastom broja stanovnika i većom potrošnjom po osobi “, stoji u izveštaju.
Nasuprot tome, u siromašnim zemljama potrošnja po glavi neće znatno rasti, ali će porasti ukupna zbog demografskog rasta.
Jedan od upečatljivijih zaključaka odnosi se na intenziviranje međunarodne trgovine hranom. U sledećih deset godina čak 22 odsto svih konzumiranih kalorija u svetu dolaziće iz uvoza.
Uz to, u nekim regionima, posebno u Africi i Južnoj Aziji, očekuje se i širenje obradivih površina jer pristup modernoj tehnologiji još uvek nije dovoljan.
Predviđa se da će emisije gasova sa efektom staklene bašte iz primarne poljoprivrede porasti za šest odsto, što je sporije od rasta same proizvodnje. Emisije po kilogramu proizvedene hrane smanjiće se, ali izveštaj ističe da postoji prostor za dodatni napredak.
Primenom dostupnih tehnologija sa niskim emisijama moguće je postići povećanje produktivnosti za 15 odsto uz istovremeno smanjenje emisija za sedam.
Tagovi
FAO OECD Proizvodnja mesa Globalna proizvodnja
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Fotografiju koju Vam šaljem je nastala na jezeru Palić jednog divnog majskog jutra! #RuralFoto#priroda
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Iljana, Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana, Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Ljiljana , Hvala Vam na lajku! Poštovana Ljiljana , Hvala Vam na lajku!
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Leticija ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Leticija ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Gordana hvala vam na glasanju! Poštovana Gordana hvala vam na glasanju!