Pretraživanje tekstova
Vijetnam, drugi najveći proizvođač kafe na svetu, očekuje pad proizvodnje od 10-16 odsto zbog ekstremne vrućine koja je pogodila središnje visoravni od marta do maja
Ove godine, vijetnamski uzgajivači kafe suočavaju se sa najgorom sušom u poslednjih deset godina, što može dovesti do povećanja cena kafe širom sveta.
Vijetnam, drugi najveći proizvođač kafe na svetu, očekuje pad proizvodnje od 10-16 odsto zbog ekstremne vrućine koja je pogodila središnje visoravni od marta do maja. Uprkos kišama poslednjih nedelja, ostaje neizvesno da li će se poboljšano vreme pozitivno odraziti na prinose robusta zrna, najčešće korišćenog u espresu i instant kafi, piše Reuters.
Neki farmeri, poput Nguiena Huu Longa iz Gia Lai, koriste različite mere za zaštitu svojih useva. On održava tlo oko biljaka vlažnim pokrivajući ga lišćem i ne seče stabla nakon nekoliko godina, što je običaj u toj zemlji, radi poboljšanja kvaliteta zemljišta, čime omogućuje da korenje dođe do podzemnih voda u dubljim slojevima.
Farmer Tran Thi Huong iz Pleikua koristi više vode iz lokalnih kanala kako bi održao svoje biljke tokom toplotnog talasa. Zahvaljujući tim merama, njihovi usevi su preživeli sušu sa minimalnim gubicima.
Zbog loših prognoza za sledeću berbu, cene kafe verovatno će rasti. Veleprodajne za robusta zrna već su dostigle rekordne visine, što bi se moglo odraziti na potrošače širom sveta.
Iako je inflacija cena kafe u Evropskoj uniji porasla za samo 1,6 odsto prema najnovijim podacima Eurostata, i 2,5 odsto u Italiji, gdje je robusta popularna, situacija bi se mogla promeniti ako se vremenski uslovi ne stabilizuju.
Uprkos trenutnim izazovima, neki farmeri ostaju optimistični i preduzimaju sve potrebne mere kako bi osigurali što bolje prinose, dok tržište pažljivo prati razvoj situacije u Vijetnamu.
Tagovi
Vijetnam Suša Cene kafe Rast cena Mere
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja