Pretraživanje tekstova
Rešen je problem kategorizacije uljnog taloga iz proizvodnje koji će ubuduće biti tretiran kao proizvod, a ne kao otpad.
Zajedničkim naporima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Privredne komore Srbije i proizvođača jestivih ulja "Dijamant" Zrenjanin, "Vital" Vrbas, "Viktorija oil" Šid, "Sunce" Sombor i "Banat" Nova Crnja, uspešno je rešen problem kategorizacije uljnog taloga iz proizvodnje koji će ubuduće biti tretiran kao proizvod, a ne kao otpad.
Naša industrija na ovaj način uspešno je počela da implementira EU Direktivu o "prestanku statusa otpada" (end of waste), što će doprineti efikasnosti i smanjenju troškova proizvodnje i jačanju konkurentnosti na evropskom tržištu.
Privredna komora Srbije u zelenoj akciji kontrole propisa, nastojaće da i u drugim granama industrije stvori prostor za drugačiji tretman otpada kako bi Srbija imala održivu i konkurentnu proizvodnju, u skladu sa potrebama EU tržišta, a time će biti ostvaren i pozitivan uticaj na životnu sredinu, smanjenje emisija štetnih gasova, upotreba neobnovljivih resursa i generisanje svih vrsta otpada. Zato će se u saradnji sa nadležnim ministarstvom za zaštitu životne sredine pristupiti izradi Pravilnika o nusproizvodu (prestanku statusa otpada), čime naša industrija postaje društveno odgovorna i energetski održiva.
Ono što je sada nusproizvod u velikim industrijama, na ovaj način postaje sirovina za mala i srednja preduzeća za dobijanje novih proizvoda.
Foto:bigstockphotos.com;branexserbia
Tagovi
Uljni talog Prehrambena industrija Zelena akcija Konkurentna proizvodnja PKS EU tržište
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.