Optimalan rok za setvu uljane repice se kreće od 25. avgusta do 25. septembra. Na šta treba obratiti posebnu pažnju?
Približavaju se optimalni rokovi za setvu uljane repice koja predstavlja važnu poljoprivrednu kulturu, sve popularniju i u Srbiji.
Optimalan rok za setvu uljane repice se kreće od 25. avgusta do 25. septembra. Setva u tom periodu nosi manje rizika od nepripremljenosti biljke za prezimljavanje, a time nosi i manje rizika za niže prinose. Ne preporučuje se ni prerana setva jer biljke ulaze prebujne u zimu sklone su izmrzavanju, kao ni kasna setva jer ulaze dovoljne nerazvijene u zimu. Tada je proces kaljenja otežan i veća je mogućnost propadanja biljaka. Setva se obavlja sejačicama u redove na dubini 1 do 2 cm i međurednom razmaku od oko 20 do 25 cm.
Izbegavajte peskovita zemljišta koja brzo gube vlagu, kao i suviše glinovita jer ne podnose zemljište prezasićeno vlagom što može dovesti do asfiksije, gušenja korena. Što se tiče agrotehničkih mera preporučuje se ljuštenje strništa da bi se podstaklo nicanje korova i pronicanje zaostalog preduseva (najčešće strna žita).
Osnovnu obradu bi bilo dobro odraditi dve do tri sedmice pre setve. Seme je sitno i seje se na dubini od 1,5 do 2 cm, Gustina setve zavisi od sorte, odnosno hibrida, i kreće se između 550.000 do 750.000 biljaka po ha. Nakon setve povaljati parcelu da bi se ostvario kontakt zemljišta i semena kako se ne bi zadržalo u vazdušnim džepovima što bi izostavilo klijanje, a samim tim i proređivanje useva. Ovo je važan preduslov za maksimalne prinose.
Đubrenje se određuje na osnovu plodnosti samog zemljišta i planiranog prinosa. Ova kultura ima zahteve prema kalcijumu. Zbog toga je dobro pri letnjem ili oranju strnjišta dodati kreč. Na umereno plodnom zemljištu potrebno je obezbediti od 120 do180 kg/ha azota, 80 do 120 kg/ ha fosfora i kalijuma 150 - 200 kg/h, te sumpora 50 - 80 kg/ha koja se dodaju u osnovnom, predsetvenom đubrenju te u prihrani. Jednom ili dva puta prihranjujemo usev u rano proleće krajem februara ili početkom marta. Obično se izvodi kombinacijom NPK 15:15:15 u količini 150 do 200 kg/ha, sa dodatkom sumpora koji znatno uvećava prinos. Uljana repica brzo raste i prekriva zemljište, guši korove svojom gustom strukturom pa se često izbegne primena herbicida.
Veliki problem može da nastane prilikom žetve, jer zrele mahune lako pucaju, seme se osipa i dolazi do gubitka. Zato je vrlo bitno pravilno odrediti momenat žetve. Radi lakše i žetve bez gubitka semena često se vrši desikacija sredstvom namenjenim za desikaciju (mala ponuda registrovanih preparate) ili češće totalnim herbicidom. Prekidamo vegetaciju, dolazi do prisilnog i izjednačenog zrenja svih mahuna. Seme se skladišti i čuva sa manje od osam odsto vode tako da ga često treba sušiti pre skladištenja jer ima veći procenat vlage od dozvoljenog.
Prinos uljane repice se kreće od 2 do 4 t/ha, ređe i do 5 t/ha.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobijanja ulja. U semenu uljane repice ima oko 40 % ulja i oko 20 % belančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
Autorka