Pretraživanje tekstova
Cene uljarica prošle nedelje su porasle zbog zabrinutosti za američku soju i kanadsku uljanu repicu zbog nepogodnih vremenskih uslova. Vesti o uvozu kineske soje takođe su podržale rast cena.
Cene uljarica prošle nedelje su porasle zbog zabrinutosti za američku soju i kanadsku uljanu repicu zbog nepogodnih vremenskih uslova. Vesti o uvozu kineske soje takođe su podržale rast cena.
Ipak, poslednje procene američkog Ministarstva poljoprivrede podstakle su na razmatranje o teškoj situaciji sa zalihama na globalnom tržištu.
Američko Ministarstvo poljoprivrede procenjuje da će u sezoni 2016/17 globalna proizvodnja soje dosegnuti 351.3Mt, za 3.3Mt više od ranije prognoze u maju. Razlog je poboljšana revizija za proizvodnju brazilske soje. Rezultat su više projekcije početnih zaliha u sezoni 2017/18 i to za 3Mt više nego u maju kada su bile na rekordnih 93.2Mt.
Sušno vreme donosi zabrinutosti za kanadsku uljanu repicu, što je dovelo do rasta vrednosti fjučersa. Manje padavina nego obično smanjilo je vlagu zemljišta u južnim delovima prerije, a očekuje se i pogoršanje suše. Mogući su samo lokalni pljuskovi.
Kina je uvezla rekordnih 9.59Mt soje u maju ove godine, kao rezultat zastoja u transportu soje, koju je prethodno kupila na spoljnom tržištu. Očekuje se da će se potražnja i uvoz sada usporiti.
Foto: dimid_87 / Bigstock
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Zaštita jabuke od prouzrokovača bolesti i štetočina na početku vegetacije. Više o tome čitajte uskoro na Agroklub-u!