Pretraživanje tekstova
Pad evra obeležio je ovonedeljne cene. Egipat je kupio 60.000 tona evropske pšenice. U Argentini dobri uslovi za setvu soje.
Za poljoprivrednike koji žele da prodaju žitarice ni ove sedmice ne stižu ohrabrujuće vesti sa berzi. Evro je u padu prema dolaru i ispod je nivoa od 1,09 (dolara za jedan evro), što je najveći pad u više od mesec dana. To je dovelo do najnižih cena od početka kampanje za mnoge žitarice.
Na pariškom Matif-u se trgovalo pšenicom po 216,75 evra/t. Za tonu kukuruza je trebalo izdvojiti 186 evra, dok je uljana repica koštala 435 evra/t.
Prikaz stanja cena pšenice.
Situacija je nešto drugačija na čikaškom CBoT-u gde su cene u blagom rastu. Pšenica je prodavana po 198 evra/t, a kukuruz po 160,87 evra/t. Cena soje je bila 410,37 evra/t.
Evropa je prodala 60.000 t pšenice Egiptu čiji je tender naviše dobila ruska pšenice. Na američkom tržištu soja je zabeležila blagi rast čime je prekinut višesedmični pad.
Prikaz stanja cena kukuruza.
Operateri i dalje ostaju na oprezu u pogledu prinosa žetve u Brazilu i stanja useva u Argentini nakon završetka setve. Prema berzi u Buenos Airesu sada je zasejano više od 96 odsto površina. Očekuje se da će ove sezone ukupna površina pod sojom biti 17,3 miliona hektara.
Tagovi
Tržište žitarica Cena pšenice Cena kukuruza Cena soje Cena uljane repice
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno... Više [+]
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno da se najvažniji posao u godini obavi valjano, ali će rezultate truda i ulaganja znati tek u letnjim mesecima. Ovogodišnja setva biće skuplja nego prošlogodišnja zbog stalnog poskupljenja mineralnih đubriva. I mada nerado pričaju o troškovima, paori smatraju da će ih po hektaru bez arende setva izaći oko 100.000 dinara ali će pravi račun znati tek kada završe posao. Očekuju i subvencije 18.000 din/ha, jer svim poljoprivrednicima nisu još isplaćene. #setvakukuruza