Glavni razlozi ovog pada leže u lošoj prošlogodišnjoj žetvi, posebno u Francuskoj i Nemačkoj, te slabijoj konkurentnosti evropskih izvoznika
Izvoz žitarica iz Evropske unije značajno je pao u privrednoj godini 2024./2025., pokazali su preliminarni podaci Evropske komisije. Izvoz pšenice smanjen je za čak 11 miliona tona, odnosno oko 34 odsto u odnosu na prošlu sezonu, dok je izvoz ječma manji za 20 odsto, objavio je Agrarheute.
Glavni razlozi ovog pada leže u lošoj prošlogodišnjoj žetvi, posebno u Francuskoj i Nemačkoj, te slabijoj konkurentnosti evropskih izvoznika. Dodatni pritisak stvara i povoljna i obilna ponuda sa Crnog mora, kao i jačanje evra, koje otežava izvoz evropske robe.
Iako EU tradicionalno spada među najveće izvoznike žitarica – najviše zahvaljujući Francuskoj, Rumuniji, Nemačkoj i baltičkim zemljama – izvoz pšenice u treće zemlje u tekućoj privrednoj godini iznosio je 21,6 miliona tona, što je značajno manje u odnosu na 32,6 miliona tona iz prethodne godine.
Istovremeno su zemlje EU uvezle 9,76 miliona tona pšenice, što je 19 odsto manje nego 2023., kada je uvoz iznosio čak 12 miliona tona. Najveći udeo u uvozu otpada na Ukrajinu (60 odsto), a slede Kanada (16 odsto), Moldavija (8 odsto), Srbija (7 odsto) i SAD (6 odsto). Najveći evropski uvoznici bili su Španija (3,7 miliona tona) i Italija (1,6 miliona tona).
Najveći evropski izvoznik pšenice u protekloj sezoni bila je Rumunija sa 5,6 miliona tona, zatim Nemačka (2,79 miliona t), Litvanija (2,6 miliona t), Letonija (2,26 miliona t) i Bugarska (2,16 miliona t). Francuska, koja je inače vodeći evropski izvoznik, pala je na šesto mesto sa tek 2,05 miliona tona, delomično zbog loše žetve, ali i zbog gubitka kineskog tržišta u korist Australije.
Među glavnim kupcima evropske pšenice našle su se Nigerija (2,8 miliona t), Maroko (2,7 miliona t), Alžir, Ujedinjeno Kraljevstvo i Egipat.
Trend pada izvoza vidljiv je i kod ječma. EU je u 2024./2025. izvezla 4,7 miliona tona ječma, što je za 20 odsto manje u odnosu na 5,88 miliona tona iz prethodne sezone. Istovremeno je uvoz ječma pao za 37 odsto, na 1,16 miliona tona.
Rumunija je i ovde bila najveći izvoznik s 2,1 milion tona, ispred Francuske (1,3 miliona t) i Nemačke (722.000 t). Glavni kupci evropskog ječma bili su Saudijska Arabija (1,04 miliona t), Maroko (0,6 miliona t), te Jordan, Alžir i Libija.
Od uvezene količine ječma, 47 odsto stiglo je iz Ujedinjenog Kraljevstva (najviše sladni ječam), 37 odsto iz Ukrajine, 10 odsto iz Moldavije i 5 odsto iz Srbije. Među najvećim uvoznicima su Španija, Irska, Italija i Kipar, a slede Belgija, Holandija, Rumunija, Portugal i Nemačka.
Tagovi
Autor