Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetočine u usevima
  • 20.04.2025. 12:00

Kada je pravo vreme za suzbijanje žitne pijavice?

Stručnjaci upozoravaju da se uskoro očekuje piljenje larvi ove štetočine.

Kada je pravo vreme za suzbijanje žitne pijavice?
Foto: Jovana Cvetković
  • 125
  • 49
  • 0

Na teritoriji Topličkog okruga usevi ozime pšenice se u zavisnosti od lokaliteta i vremena setve nalaze u različitim fazama razvoja, od devet i više stabala vidljivo, do drugo kolence najmanje 2 cm iznad prvog.

Prema izveštaju PSS Kuršumlija, vizuelnim pregledom useva uočeno je prisustvo biljnih vaši Aphididae na do pet odsto biljaka, položena jaja žitne pijavice Lema melanophus na dva odsto biljaka kao i oštećenja na listovima. Stručnjaci upozoravaju da se uskoro očekuje piljenje larvi ove štetočine.

"Štete pričinjavaju i odrasli insekti i larve tako što se hrane lišćem strnih žita progrizajući ga duž lisnih nerava, ostavljajući simptome na listovima u vidu uzdužnih pruga", navode iz ove službe.

Prezimljava u ostacima strnih žita

Žitna pijavica ima samo jednu generaciju, a prezimljava u stadijumu odrasle jedinke u ostacima strnih žita u zemljištu. Prva imaga se javljaju rano u proleće čim dnevne temperature dostignu oko 10 stepeni.

"Ženka polaže jaja na lice lista, u nizovima, jedno ispod drugog, a period polaganja jaja traje sve do juna meseca. Desetak dana od polaganja jaja, pile se larve koje odmah počinju sa ishranom na listovima i tom prilikom prave linearna oštećenja."

Žitna pijavica ostavlja simptome na listovima u vidu uzdužnih pruga
Žitna pijavica ostavlja simptome na listovima u vidu uzdužnih pruga

Nakon ishrane, dve do tri nedelje povlače se u zemljište na dubini od nekoliko centimetara i pretvaraju u lutku. Pet dana nakon toga pojavljuje se novi imago.

"Što se tiče momenta tretiranja, racionalnije je suzbijanje odraslih jedinki pri masovnoj pojavi i prilikom masovnog polaganja jaja", savetuju stručnjaci.

Za sada se ne preporučuje primena hemijskih mera zaštite, a regionalni centar Kuršumlija nastavlja sa praćenjem štetnih organizama u usevima ozime pšenice i signaliziraće pravo vreme za hemijski tretman, ističu u službi.

Korovi prisutni u netretiranim parcelama

Takođe, navode da prisustvo ekonomski najznačajnijih bolesti strnih žita nije uočeno, što znači da su usevi dobrog zdravstvenog stanja. Korovske vrste su prisutne samo u netretiranim parcelama.

Prema navodima Prognozno-izveštajne službe pšenica na severu naše zemlje nalazi se u fazi vlatanja, a prisustni su i simptomi sive pegavosti lista, pepelnice i žuto mrke pegavosti lista pšenice.

Zastoj u porastu pšenice u srednjem Banatu, ali ne zbog bolesti. Šta je uzrok?

"Nivo prisustva simptoma pomenutih bolesti se razlikuje od parcele do parcele, u zavisnosti od brojnih faktora, a samo neki od njih su rok setve, faza razvoja, zakorovljenost parcele, do sada sprovedene agrotehničke mere u smislu kvaliteta obrade zemljišta i prihrane", navodi PIS.

usev pšenice
Sada je ključno zaštititi pšenicu od bolesti kako bi se fiziološki procesi nesmetano odvijali

Sa najavljenim porastom dnevnih temperatura i uz prisutnu vlagu u usevima očekuje se dalji razvoj patogena i povećanje intenziteta zaraženih biljaka na parcelama. U trenutnim fazama razvoja pšenice već su prisutni listovi koji konkurišu za prinos, te je sada ključno zaštititi ih od bolesti kako bi se fiziološki procesi nesmetano odvijali.

Kod pšenice koje su ušle u fazu vlatanja i gde se registruje prisustvo bolesti na više od 10 odsto biljaka preporučuje se primena nekih od registrovanih fungicida na bazi sledećih aktivnih materija: piraklostrobin+protiokonazol, mefentriflukonazol+kresoksim metil, protiokonazol+prokvinazid, tebukonazol+azoksistrobin, spiroksamin+tebukonazol+protiokonazol, protiokonazol+spiroksamin ili drugo.


Tagovi

Usevi ozime pšenice Lema melanophus Piljenje larvi Korovi PIS Hemijski tretman


Autorka

Jovana Cvetković

Više [+]

Dupli master inženjer poljoprivrede iz oblasti ratarstva i fitomedicine. Večno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.